ABD ABD yönetimi İranlı tüccarlara vize vermeyi feshettiID:51805
Yayınlanma:
23 Oca 20

Amerikan yönetiminin İran'a yönelik düşmanlığının devamında İranlı tüccarlar ve yatırımcılara vize vermeyi ve vizeleri uzatmayı iptal ettiği bildiriliyor.

RNA'nın haberine göre, Amerikan iç güvenlik bakanlığı  dün yaptığı açıklamada, bundan sonra İranlı iş insanları ve ailelerinin vize veya vizelerinin uzatma işlemlerinin yapılmayacağını ve bu uygulamanın perşembe gününden itibaren yürürlüğe gireceğini bildirdi.

İptal edilen vizelerin aslında iş insanları ve yatırımcılar ile onların ailelerine Amerikan şirketlerinde çalışma ve yaşam imkanı verdiği bildiriliyor.

Amerika'nın iptal ettiği vizelerden yararlanan İranlı sayısının tam olarak kaç kişi olduğu bilinmese de çok az olduğu tahmin ediliyor.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi ülkeye daha seyahat yasağı getirmeyi planladığı belirtildi. Trump’ın hedefindeki ülkeler Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya olarak açıklandı.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Donald Trump'ın ‘seyahat yasağı’ politikası; Eritre, Kırgızistan, Belarus, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya’yı da içererek genişleyecek.

Listeyi gördüğünü söyleyen iki yetkiliye dayandırılan haberde, ‘tamamen bir yasaklamanın’ söz konusu olmayabileceği ancak iş ya da seyahat gibi vize türlerine kısıtlama getirilebileceği belirtildi. Listeye nihai şeklinin verilmediğini de vurgulayan yetkililer, Beyaz Saray’ın bir ya da iki ülke daha ekleyebileceğini kaydetti.

Bazı ülkelerin, ABD’ye göçün az olduğu yerlerde doğmuş olan kişilere yeşil kart vermeyi öngören Çeşitlilik Göçmen Vize Programı dışında tutulabileceği aktarıldı.

Donald Trump, önceki gün yaptığı açıklamada seyahat yasakları listesine daha fazla ülkeyi eklemeye çalıştığını doğrulamış, ancak isim belirtmekten kaçınmıştı.

Trump, göreve gelmesinden kısa süre sonra Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelere seyahat yasağına ilişkin kararnameyi imzalamıştı./