Politika Karamollaoğlu, "Erken seçim Haziran sonunda olacak"ID:51828
Yayınlanma:
23 Oca 20

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu erken seçim hakkında konuştu. Saadet lideri, "Haziran sonu Temmuz başında seçim olabilir" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Fox Tv'de yayımlanan Çalar Saat programına konuk oldu. Karamollaoğlu, erken seçim, parlamenter sistem, Suriye, Libya mutabakatı gibi sorulara yanıt verdi.

Irak'ta ABD'ye destek verilmemeliydi

Libya konusunda önemli açıklamada bulunan Karamollaoğlu, "Libya'ya asker gönderme amacımız barışçıl bir amaçla olsaydı destek olabilirdik ama o noktada hükümet tarafından müspet bir adım atılmadığı kanaatine vardık. Libya ile önemli bir anlaşma imzaladık. Akdenizde bize varlık imkanı veriyor. Biz bu imkanı mutlaka muhafaza etmeliyiz. Bu anlaşma merkezi hükümetle yapılan anlaşma neticesinde oldu. Yarın Hafter gelmiş olsa bu anlaşmaya uymayacaktır. Bunu dikkate alarak merkezi hükümetle çatışmaya sebebiyet vermeden müspet bir irtibat kurmamız gerekiyor. Üzerinde durduğumuz nokta buydu bizim. Hükümetin yeri geldiğinde müdahale edebiliriz açıklamarından sonra bu noktada biz çekimser kaldık. 2002 yılı Irak operasyonundan itibaren biz bunu söylüyoruz. Irak'ta ABD'ye destek verilmemeliydi" şeklinde konuştu. 

Suriye karıştı Libya'da karışmasın!

ABD'nin Ortadoğu'ya girerken niyetinin iyi olmadığını ifade eden Karamollaoğlu, "Ortadoğuyu karıştırmak, kaos ortamı oluşturmak için geliyorlar, demokrasi için değil. Bugün, Arap Baharı söylemleri kayboldu gitti. Irak'tan sonra sıra Suriye'ye geldi. Suriye'de ortalığın karışmasında bizim tutumumuz tamamıyla etkili oldu. Biz iç savaş çıkmasına destek verdik. Savaşa Türkiye engel olabilirdi. Suriye'nin karışmasındaki en büyük suç kusura bakmasınalar ama bugünkü iktidarındır. Libya'nın petrolden başka bir şeyi yok. Libya'ya Kaddafiye karşı ilk saldırıyı Fransa yaptı. NATO Fransa'nın yanındayım dediğinde Erdoğan, NATO'nun Libya'da ne işi var dedi. Şartlar değişince NATO emrinde denizaltılar ve gemiler gönderdik. Biz bugün Libya'da da aynı durum gelmesin diye çalışıyoruz" diye konuştu.

Toplantılarla barış sağlanmaz

Karamollaoğlu, "Berlin'de bir toplantı yapılıyor. Libya için bu toplantının ne önemi var? Bu toplantılarda herkes kendi menfaatini korumak istiyor. Herkes petrolün enerjinin peşinde... Libya, stratejik olarak Akdeniz ülkesindeki bütün ülkelerin Afrika'ya açılış kapsıdır. Türkiye kendi hatasıyla kaybettiği hakkı yeniden elde etmeye çalışıyor. 1974 yılında yaptığımız Kıbrıs Barış Harekatında bize destek olan tek ülke Libya'ydı, Kaddafi'ydi. Aslında bunu tamamlayabilirdik. Geldiğimiz bu nokta bizim tutarsızlığımızı gösteriyor. Toplantılarla barışı sağlayamayız. Barışı, Türkiye, İran, Irak, Mısır, Suriye, Libya'nın da içinde olduğu bölge ülkeleri bir araya gelirse sağlayabiliriz" şeklinde konuştu.

Erdoğan 'Başkanlık' sisteminde zorlanıyor

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu erken seçim söylemlerine karşı, "Başkanlık sisteminden hakikaten bize uymadı. Sayın Cumhurbaşkanı da bundan rahatsız olduğuna dair bir kanaatim var. Yetkilerin tamamını kendisinde toplamasından elbette memnun ancak bu yetikilerin üzerine yüklediği yükün farkına vardıkça da zorlanıyor. Dünyada böyle bir sistem yok. Parlamenter sisteme dönüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan başkası bu kararı veremez. Kendisi verecek bu kararı. Tayyip bey mizaç olarak tek başına karar vermeyi seven otoriter bir insan. Bu kararı yine o verecek. Kanal İstanbul, Libya'ya asker gönderilmesi gibi olaylarla yeni bir döneme, oluşumamı giriyoruz düşüncelerine neden oluyor. Bundan dolayı Haziran sonu Temmuz başında seçim olabilir" diye konuştu.