Filistin Macron, kiliseye girmek isteyen İsrail polisini kovdu! "Dışarı Çık"



ID:51830
Yayınlanma:
23 Oca 20

Filistin'in işgal altındaki İsrail bölgesine giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kudüs’teki Saint Anne Kilisesi’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında İsrail polisi ile tartıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Batı Kudüs'te 5. Dünya Holokost/Soykırımı Forumu'na katılmak üzere İsrail'e gitti. Ziyaret kapsamında Macron, Kudüs'teki Saint Anne Kilisesi'ni ziyaret etti. İsrail polisi de ziyareti sırasında Macron'a eşlik etti.

“DIŞARI ÇIK”

İsrail polisinin kiliseye girmesini kabul etmeyen Macron, İsrail polisi ile tartışmaya girdi. İsrail polisine kızan Macron, onları kiliseden kovdu. Macron, “Kuralları çok iyi biliyoruz. Benim önümde yaptıklarınızdan hoşlanmadım. Dışarı çıkın” dedi.

Macron İsrail polisine, "Kuralları biliyoruz. Kimse kimseyi provoke etmesin. Sakin olalım. Lütfen yüzyıllardır olan kurallara saygı gösterelim. Bu kurallar benimle değişmeyecek. Size bu kadarını söylüyorum. Tamam mı? Herkes kurallara saygı göstersin." diyerek tepki gösterdi.

Ayrıca, söz konusu kilisenin Osmanlı Padişahı I. Abdülmecid tarafından yaptırıldığı ve Fransa'ya hediye edildiği biliniyor. 

CHIRAC DA TARTIŞMIŞTI

Azize Anne Kilisesi'ndeki İsrailli güvenlik güçleriyle tartışan ilk Fransız Cumhurbaşkanı Macron değil.

1996'da eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Azize Anne Kilisesi önünde sinirlerine hakim olamamış ve İsrailli güvenli güçlerinin davranışını 'provokasyon' olarak tanımlamıştı.

Chirac, kalabalık bir itiş kakışın ortasındayken İsrailli yetkililere "Ne istiyorsun? Uçağıma binip Fransa'ya dönmemi mi istiyorsun? İstediğin bu mu?" diye bağırmıştı.