İran Musevi: Trump Anlaşması önerisi 'İçi boş hayal'ID:51867
Yayınlanma:
24 Oca 20

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, ABD dışişleri bakanlığı 'İran Eylem Grubu' başkanının nükleer anlaşmayla ilgili açıklamalarını içi boş hayal olarak niteledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Musevi, Brian Hook'un, İngiltere başbakanı Boris Johnson'ın, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) yerine "Trump Anlaşması" yapılması yönündeki önerisini dile getirmesine tepki göstererek, bunun "bağnazlığın bir göstergesi" olduğunu söyledi.

Musevi, sosyal medya hesabı Twitter'dan ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook'un nükleer anlaşma yerine "Trump Anlaşması" yapılması yönündeki açıklaması ile ilgili bu tabiri kullandı.

Seyyid Abbas Musevi, "Bu uzun süreli kuruntuların ve bağnazlığın bir göstergesidir. Bu, kurumsallaşmış derin bir kibir ve kendini büyük görmekten kaynaklı bir durumdur." ifadelerini kullandı. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'ye 14 Ocak'ta yaptığı açıklamada nükleer anlaşmanın ABD Başkanı Donald Trump'ın gözünde kusurlu olduğunu belirterek, "Gelin anlaşmayı değiştirmek için birlikte çalışalım ve yerine bir Trump Anlaşması koyalım." demişti. 

Suudi Arabistan'ın Şarkul Avsat gazetesine konuşan Hook, nükleer anlaşma yerine "Trump Anlaşması'nın" olabilmesi için İran'ın Uranyum zenginleştirmeye son vermesi, balistik füze denemesine son vermesi, bölgedeki gruplara mali ve silah desteğini kesmesi, rehine siyasetine son vermesi gerektiğini söylemişti.