Filistin Yüzyılın işgal planı kapıya dayandı! islam dünyası sessiz...ID:51898
Yayınlanma:
25 Oca 20

İslam dünyası kendi aralarında oluşturulan tefrikalarla uğraşırken, İsrail işgali yayılmaya devam ediyor. Filistin’in varoluş mücadelesine karşı işgalci Siyonist yönetime en büyük desteği veren ABD Başkanı Trump, Salı günü ‘Yüzyılın Anlaşması’ planını duyuracağını açıkladı.

Yarım yüzyıldır işgal altındaki Filistin topraklarında adeta bir sığıntı durumuna getirilen Müslümanlar şimdi de “Yüzyılın Dayatması” planının kıskacı altında. Siyonist işgal ile ortaya çıkan/çıkarılan İsrail-Filistin “meselesi”ni güya çözmek için ortaya çıkarılan ve sözde çözüm olarak lanse edilen Yüzyılın Anlaşması adlı plan hâlihazırda işgal altındaki Kudüs’ün tamamının İsrail’e bırakılması ve Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi işgal birimlerinin genişletilmesi ve “yasal” kabul edilmesini amaçlıyor. Her yönüyle açık ve gizli bir biçimde Filistinlilerin aleyhine maddeler içeren bu sözde “çözüm” dayatmasının gizli tutulan detayları adeta pimi çekilmiş bir bomba gibi.

TRUMP “BARIŞ” LÜTFEDİYORMUŞ!

Batı Şeria merkezli Filistin yönetiminin, ilk başta plana “olumsuz tepki” verebileceğini söyleyen Trump, ancak yine de bunun Filistin halkına güya fayda sağlayacak ‘büyük bir plan’ olduğunu öne sürdü. ABD yönetiminin Filistin tarafıyla kısa görüşmeler gerçekleştirdiği bilgisini veren Trump, onlarla tekrar ‘belli bir süre içinde’ konuşmayı planladığını söyledi. İşgal yönetimi İsrail’in Başbakanı Netanyahu ve rakibi, Mavi Beyaz İttifakı lideri ve ülkenin eski Genelkurmay Başkanı BennyGantz, önümüzdeki hafta Salı günü ‘ABD ve İsrail’in ortak bölgesel ve ulusal güvenlik çıkarlarını’ Trump yönetimiyle görüşmek üzere Washington’a gidecek.

PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA GİBİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yahudi damadı Kushner ile birlikte Siyonizm kaynaklı İsrail-Filistin meselesine “çözüm bulmak” amacıyla hazırladığı öne sürülen “Yüzyılın Anlaşması Planı”nın detayları netleşmese de uluslararası basında, buna ilişkin bazı bilgiler yer alıyor. Sözümona anlaşma, Kudüs’ün tamamının İsrail’e bırakılması ve Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi işgal birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi ve hatta yenilerinin açılması, bütün bu ilhak girişimlerinin Siyonizm’in baş hamisi Trump yönetimindeki ABD tarafından “artık yasal” kabul edilmesi gibi Filistinlilerin aleyhine maddeler içeriyor. Planda, İsrail’in işgal ve ilhak ederek topraklarından sürdüğü 6 milyona yakın Filistinli mültecinin kendi vatanlarına dönüş hakkına ise hiç değinilmiyor.

İsrail tarafının “ılımlı muhatap” olarak gördüğü Ramallah yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın bile “yüzyılın şamarı” olarak nitelendirdiği planın, göz boyama amaçlı bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkı lehine hiçbir şey içermediği açıkça biliniyor. İsrail’de bir yılı aşkın süredir devam eden koalisyon krizi bahane edilerek söz konusu sinsi planın Müslümanlar için büyük tehdit oluşturan detayları henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.

FİLİSTİNLİLERE KUKLA DEVLET RÜŞVETİ!

Planda Filistinlilere güya bir ‘devlet’ veriliyor, ancak sunulan şartlar Filistinlilerin kabul edebileceği türden değil. Zaten Mahmud Abbas’ın bulunduğu Ramallah’ta da plan henüz yoldaykan ölmüş kabul ediliyor. Trump’ın 2017 yılı Aralık ayında Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinden bu yana Filistin Yönetimi ile ABD’nin yaptığı bir görüşme bulunmuyor. Netanyahu ise, Trump’ın İsrail’e “hak ettiği” güvenliği vermek istediğini söyledi.

DEMİRYOLU PROJESİ VE NORMALLEŞME SÜRECİ

İsrail, Yüzyılın Dayatması planı kapsamında hedeflediği bir başka konu ise Hayfa’dan Dubai’ye uzanacak demiryolu ile Ürdün üzerinden Körfez’e bağlanmak. Demiryolu projesi, hem Arap-İsrail barış planı hem de Trump’ın projesinin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. İsrail/

Hayfa’dan Dubai’ye uzanacak demiryolunun Babu’lMendeb ve Hürmüz’e alternatif olması planlanıyor. Demiryolunun geçeceği birçok ülke ile İsrail’in diplomatik ilişkisi bulunmuyor. Bu yüzden İsrail ile Arap ülkeleri arasında son dönemde görüşmeler hiç olmadığı kadar arttı ve normalleşme sürecine girildi. Bütün bunları sağlayacak olan en büyük adımın da İsrail ile kurulacak kukla bir Filistin sözde “devleti” arasında yapılacak olan ve direnişi bitirmesi planlanan anlaşma/dayatma olduğu belirtiliyor.

NETANYAHU: TRUMP’TAN DAHA İYİ DOSTUMUZ YOK

ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence, Trump’ın İsrail Başbakanı BinyaminNetanyahu ve Mavi-Beyaz İttifakı lideri BennyGantz’ı “Yüzyılın Anlaşması” planını görüşmek üzere Beyaz Saray’a davet ettiği yönündeki haberleri teyit etti. Pence, 5. Dünya Holokost Forumu’na katılmak için geldiği Kudüs’teki ABD’nin İsrail Büyükelçiliğinde, Başbakan Netanyahu ile görüştü.  Netanyahu da Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak kabul ettiğini, işgal altındaki Suriye toprağı olan GolanTepeleri’nin “İsrail’e ilhakını” tanıdığını hatırlatarak, ülkesinin ABD Başkanı’ndan “daha iyi bir dostu” olmadığını söyledi.

İSRAİL’E TEMİNAT PLANI!

Batı Şeria’daki 100’den fazla işgal bölgesinde İsrail’in tam egemenliği. Bunlardan 15 tanesi hariç diğerleri karasal süreklilik sağlıyor. 

120 resmi yerleşim bölgesinde yaklaşık 400 bin Yahudi işgalci yaşıyor.

* Eski Şehir dâhil Kudüs’ün tamamında İsrail egemenliği. Kudüs’te sembolik bir Filistin temsilciliği bulunacak.

* Plan İsrail tarafından kabul edilip Filistinliler tarafından reddedilirse, İsrail, ABD’nin de desteğiyle işgal edilen bölgeleri tek taraflı ilhak edebilecek.

İŞGALE KARŞI DİRENİŞ OLMAYACAK

* Filistinlilerin “devleti” olacak. Ancak bunun için Gazze’nin silahtan arındırılması, Hamas’ın silahsızlanması ve Filistinlilerin İsrail’i Kudüs’ün başkenti olduğu bir Yahudi devleti olarak kabul etmesi gerekecek.

* Sınır denetimlerinde Filistinlilerin bir rolü olmayacak.

* Ürdün Vadisi’nin güvenlik kontrolü tamamen İsrail’de olacak.

* Batı Şeria’nın C bölgesindeki tüm açık arazide İsrail’in egemenliği sağlanacak. Söz konusu alan Batı Şeria’nın yaklaşık yüzde 30’una karşılık geliyor.

* İsrail’in “güvenlikle” ilgili tüm talepleri kabul edilecek.

* Negev’de küçük miktarda arazi karşılığında Batı Şeria’da İsrail’in egemenliğini genişletecek kısıtlı toprak değiş tokuşu yapılacak.

* Filistinli mültecilerin çok az bir kısmının geri dönüşüne izin verilecek. Mültecilere tazminat verilmeyecek.

Sözde ‘barış’ planı İsrail’e eşsiz bir teklif sunarken Filistin’e adeta teslim ol diyor. Bu nedenle sözleşmenin ayrıntıları gizli tutulmaya çalışılırken Netanyahu’nun, bakanlarına planın maddelerini kamuoyu önünde tartışmamaları talimatı verdiği belirtildi. Siyonist Savunma Bakanı NaftaliBenet ise, partisinin Filistinlilere toprak verilmesine ya da bir Filistin devleti kurulmasına “izin vermeyeceklerini” söyledi.

KİLİT ÜLKELER MISIR VE SUUDİ ARABİSTAN

Filistin’i yok etmeyi amaçlayan dayatma sürecinde İsrail’in en büyük iki kozu ABD tarafından desteklenen bir darbe ile Sisi sultası altına giren Mısır yönetimi ve “reformlar” ülkesi olmakla ünlenen Suudi Arabistan. Geçtiğimiz yıl Mısır’ı gece yarısı ziyaret eden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman darbeci Abdulfettah Es Sisi ile “İsrail’le ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve Trump’ın Asrın Anlaşması projesini” konuştuğu ortaya çıkmıştı. Kahire ziyaretinde Selman’ın Sisi’yle,  “İsrail’le normalleşme” ve “Arap Dörtlüsü” projesi de vardı. Selman ve Sisi, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Filistin Yönetimini kapsayan “Arap Dörtlüsü” projesinin kurulma olasılığını masaya yatırmıştı. Kasım 2019’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, İsrail’e ilhak edilecek işgal birimlerini artık ‘yasadışı olarak görmediklerini’ açıklamıştı. Aslında bütün bu gelişmeler, Yüzyılın Dayatma planının çoktan beri uygulanmaya başlandığını gösteriyor. ABD’nin Büyükelçiliğini Siyonist işgal altındaki Kudüs’e taşımasıyla düğmeye basılmıştı.

İSRAİL’E TEMİNAT PLANI!

* Batı Şeria’daki 100’den fazla işgal bölgesinde İsrail’in tam egemenliği. Bunlardan 15 tanesi hariç diğerleri karasal süreklilik sağlıyor. 120 resmi yerleşim bölgesinde yaklaşık 400 bin Yahudi işgalci yaşıyor.

* Eski Şehir dâhil Kudüs’ün tamamında İsrail egemenliği. Kudüs’te sembolik bir Filistin temsilciliği bulunacak.

*  PLAN İsrail tarafından kabul edilip Filistinliler tarafından reddedilirse, İsrail, ABD’nin de desteğiyle işgal edilen bölgeleri tek taraflı ilhak edebilecek.

* FİLİSTİNLİLERİN “devleti” olacak. Ancak bunun için Gazze’nin silahtan arındırılması, Hamas’ın silahsızlanması ve Filistinlilerin İsrail’i Kudüs’ün başkenti olduğu bir Yahudi devleti olarak kabul etmesi gerekecek.

YASAĞI OMUZLARDA  DELDi

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya girişini yasakladığı Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri, Filistinlilerin omuzunda Mescid-i Aksa’ya girdi.

İsrail polisi, geçtiğimiz Pazar günü Mescid-i Aksa İmam Hatibi ve Kudüs Yüksek İslâm Heyeti Başkanı Şeyh İkrime Sabri’nin halkı kışkırttığı iddiasıyla bir hafta süreliğine Mescid-i Aksa’dan uzak durması kararı almış ve camiye girme girişimini engellemişti. Cuma namazı münasebetiyle camiye girmek isteyen İkrime Sabri, Filistinlilerin omuzunda Mescid-i Aksa’ya girdi. O anlarda müdahale eden İsrail polisi Sabri’nin Mescid-i Aksa’ya girişini engellemeye çalıştı. Filistinliler ve İsrail polisi arasında gerginlik yaşandı. Sabri, Mescid-i Aksa’nın kuzeyindeki kapısına Filistinliler ve avukatı eşliğinde geldi, ancak dış kapıdaki İsrail polisi Sabri’nin camiye girmesini engellemeye çalıştı. Camiye girme hakkı olduğu konusunda ısrar eden Sabri ardından Filistinlilerin omuzlarında camiye girdi. Filistinliler camiye girerken “Allah büyüktür” sloganları attı.