ABD ABD sınır polisinin general Süleymani'nin isminden korkusuID:51902
Yayınlanma:
25 Oca 20

Amerikan sınır polisi, İran asıllı Kanadalı bir kişiyi soyadının Süleymani olmasından dolayı engelledi.

CBS kanalına göre, Amerikan sınır polisi, şehit general Süleymani'nin isminden korkusunu gizlemezken, bu doğrultuda, Kanada'dan Amerika'ya girmek isteyen İran asıllı Kanadalı bir kişiyi soyadının Süleymani olmasından dolayı izin vermedi.

Kanada'da tır şoförlüğü yapan Babek Süleymani yıllardır Kanada ve ABD arasında tır şoförlüğü yaptığını bu zamana kadar soyadından dolayı bir sorun yaşamadığını ama general Süleymani'nin şehit edilişinden sonra soyadından dolayı Amerika sınır polisi tarafından sorun yaşadığını ve her ne kadar kendisinin şehit Süleymani'yle akrabalığının olmadığını soyadının doğduğu bölgenin adından kaynaklandığını bildirse de kabul edilmediğine dikkat çekti.

Habere göre, polisin 7 saat sorgulama ardından tır şoförü Babek Süleymani'ye ABD'ye geçmesine izin vermediği anlaşılıyor.

Medya kuruluşları, ABD'nin general Süleymani'yi şehit etmesinden sonra ABD topraklarına girecek kişilerin isimlerindeki en küçük benzerlikten dolayı onların ABD'ye girmesine izin vermediğini bildirmekteler.

Sınırdaki ABD'li bir polis, kendilerinin özellikle de İran doğumlu kişilere yönelik en üst düzeyde güvenlik soruşturması yapmaları konusunda yetkilerinin olduğunu söyledi.