ABD ABD'nin İslam İnkılabının küreselleşmesine karşı öfkesiID:52574
Yayınlanma:
12 Şub 20

Türk uzmanlar, İran İslam İnkılabının bağımsızlığı ve küresel boyutlarına vurgu yaptı.

Tahran Radyosuna demeç veren Türkiye Giresun üniversitesi öğretim üyesi Dr. Abbas Karaağaçlı, İran İslam İnkılabının zafere ulaşmasının İran'ın çeşitli alanlarda önemli ilerlemeler ve kazanımlar elde etmesine neden olduğunu vurguladı.

ABD başta olmak üzere küresel istikbarın dünyanın hiçbir yerinde bağımsız ülkelerin ilerlemesini tahammül edemediğini kaydeden Karaağaçlı, ABD ve küresel istikbarın İran'a yönelik düşmanlığının da gerçekte İran İslam İnkılabının bağımsızlığının göstergesi olduğunu belirtti.

Karaağaçlı açıklamasının devamında İran İslam İnkılabının direniş stratejisini kullanarak, ABD ve küresel istikbarın sultacılığı karşısında dik durmayı başardığını vurguladı.

Öte yandan Türkiye'li siyasi ve dini meseleler uzmanı Mutluhan Güneş radyomuza verdiği demeçte İslam İnkılabının küresel boyutlarına değinerek, Batılı ülkelerin İslam İnkılabının önünü engellemek için yoğun çaba gösterdiğini, fakat söz konusu engellerin birbirinin ardı sıra İnkılapçı İran halkı tarafından aşıldığını ve gelinen noktada İran halkının İslam İnkılabının zafer yıldönümünü ihtişamlı ve coşkulu bir şekilde kutladığına tanıklık edildiğini belirtti.