Dünya Rusya: ABD ve NATO'nun Batı Asya'daki varlığı işlevsizID:52620
Yayınlanma:
14 Şub 20

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Amerika'nın Afganistan'da hiç bir hedefine ulaşamadığını belirterek ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi gerektiğini söyledi.

İRNA'nın haberine göre, Zaharova, dün ABD başkanı eski yardımcısı joe Biden ile yaptığı görüşmede, Afganistan'daki durumu çok karmaşık ve içinden çıkılmaz bir şekilde niteleyerek, Amerika'nın Afganistan'da demokratik süreci baltaladığını ve hiç bir iyi iş yapmadığını söyledi.

Zaharova geçtiğimiz gün de yaptığı açıklamada, İdlib'deki durumun kötüye gitmesinin nedeninin Ankara'nın yükümlülüklerini kronik bir şekilde yerine getirmemesi olduğunu söylemişti. 

Haftalık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, İdlib'deki mevcut durumun sorumlusu olarak Ankara'yı işaret etti.

Zaharova, "Mevcut gerilimin nedeni olarak, Türkiye'nin 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı'ndaki yükümlülüklerini kronik olarak yerine getirmemesini ve Ankara'nın kontrolü altında tuttuğu sözde ılımlı, silahlı, muhalif grupları Suriye'nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekatı bölgesine ve Libya'ya göndermesini görüyoruz" diye konuştu.

'Türkiye'yle çalışmaların devam etmesini bekliyoruz' diyen
Zaharova, İdlib'deki sorunun çözülmesi için Türkiye'yle çalışmaların devam etmesini beklediklerini ve buna ilişkin programın hazırlanmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü söyledi.