Güncel Döviz Kurları Eklentisi Dolar kuru jeopolitik endişelerle baskı altında! İşte dolar fiyatıID:52691
Yayınlanma:
15 Şub 20

Dolar kuru, TL karşısında jeopolitik endişelerle baskı altında kalmaya devam ediyor. İşte 15 Şubat dolar fiyatı

Dolar kuru, TL karşısında Suriye kaynaklı jeopolitik endişeler nedeniyle baskı altında kalmaya devam ederken, haftanın son işlem gününde 6.05 lira seviyesinden tamamladı. Dün dolar kuru, en son 2019 Mayıs'da gördüğü 6.0680 lira seviyesine kadar yükseldi.

Piyasalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye politikasına yönelik açıklamaları sonrası jeopolitik endişeler artış gösterdi. Piyasalar Suriye ve Türkiye askeri kuvvetlerinin daha çok karşı karşıya gelme ihtimalinden endişeli. Öte yandan iç piyasalarda dün Aralık ayı ve 2019 yılına ilişkin ödemeler dengesi verileri ve TCMB'nin beklenti anketi açıklandı. Merkez Bankası'nın beklenti anketinde dolar/TL 6.45 olarak kaydedildi. 

Turizm sezonunun geride kalması ve ekonomik aktivitedeki toparlanma ile artan ithalatın etkisiyle aylık cari işlemler fazlası Kasım'dan sonra Aralık'ta da yerini cari açığa bırakırken, hem ekonomi yönetimi hem de ekonomistler 2020'de cari dengede açık bekliyor. 

Öte yandan TCMB beklenti anketinde ise önümüzdeki hafta gerçekleşecek faiz kararı öncesinde enflasyon beklentilerindeki değişim takip ediliyordu. TCMB beklenti anketine göre yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 10.06 oldu.

15 ŞUBAT DOLAR/TL FİYATI

Haftanın son işlem günü ile birlikte dolar kuru, geride bıraktığımız haftayı yüzde 0,98 değer kazanarak 6,0540 lira ile tamamladı. 15 Şubat 2019 Cumartesi günü için dolar, TL karşısında haftayı tamamladığı 6,0540 lira seviyesinden işlem görüyor.

Reuters'a konuşan bankacılar TL'nin dolar karşısında değer kaybetmeye devam etmesiyle birlikte kamunun da TL'ye destek olmayı sürdürdüğüne dikkat çekiyorlar. Geçen yıl yaklaşık 30 milyar dolar civarında döviz satımı ile TL'ye destek olduğu düşünülen kamu bankalarının Ocak'ta 7 milyar dolar civarında döviz satımında bulunduğu hesaplanıyor. Döviz satışı Ocak ayından sonra da devam ediyor. Kamunun döviz arzının yanı sıra TL'deki değer kaybını yavaşlatan bir diğer etken ise BDDK'nın swap sınırlaması olmaya devam ediyor. 

BDDK'nın swap adımının da desteğiye dolar/TL geçen Cuma günü test ettiği 6.05 seviyesinden hafta başında 5.9750'ye kadar geriledi. Ancak kur artan jeopolitik tansiyonun da etkisiyle gördüğü en düşük seviyelerde kalıcı olamadı ve yönünü yeniden yukarı çevirdi.