Hoş Geldin Newroz ÇiçeğiID:53023
Yayınlanma:
24 Şub 20

Dudaklarımızdan bir söz dökülür Hoş geldin Newroz çiçeği. Hoşgeldin yüreğimize düşen cemre. Hoş geldin umudum, yarınım ilk göz ağrım Hoş geldin.

Karın ve soğuğun şiddetini bariz bir şekilde gösterdiği anda akla gelir cemre.  Aklımıza geldikçe yüzümüzde bir tebessüm, gözlerimizde parıltı ve yüreğimizde umut olur yarınlara karşı. Cemrenin; havaya, suya veya toprağa düştüğünün bir önemi yokturyüreğinde cemreyi hissedenlere.

İçinde bulunduğumuz ortamdan sıyrılıp, farklı mekânlara ve zamanlara yolculuğun adıdır Cemre. Yağmurun, güneşin, doğanın tekrardan canlanıp filizlenmesi ve ilkbaharda çocuklarla uçurduğumuz uçurtmalar kadar kendimizi özgür hissettiğimiz zamanın adıdır. Cemrenin düşmesinden sonra ilk gördüğümüz, baharı simgeleyen ve baharın geleceğinin ilk müjdeleyicisi olan Newroz çiçeğidir.

Güzel günlerin habercisidir, bütün olumsuzluklara karşı mücadeledir,zorluklar içinde dik durmanın adı Newroz çiçeği olur.

Karın ve soğuğun  içinde hayat bulmanın adıdır Newroz çiçeği.

Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar sözünün devrim niteliğinde hayat bulduğu yerdir Newroz çiçeği.

Dağlarda, kırlarda ve ummadık yerlerde hayat bulmanın adıdır.

Dağların ve ovaların karlarla bembeyaz bir örtüye büründüğü kışın son demlerinde,  yeryüzüne Merhaba diyen bir avuç toprakta can bulmasıdır. Gökyüzüne bakıp derin bir aşkla ‘’işte geldim, benim gelmemle bahar gelecek, güzel ve sıcak günler göreceksiniz’’ der gibi başını dik tutmaya çalışır umut olduğu toprağa ve doğaya karşı.

Doğanın var olma yolunda ve değişimler karşısında ilk heyecanıdır. Sevenin sevdiğine kendini anlatmasıdır bir demetnewroz çiçeği. Çocukların ve öğrencilerin, öğretmenlerine sevgilerini ve hürmetlerini göstermek için, dağların ve kırların gülüşüdür Newroz çiçeği.  Halk dilinde; ilk hediye, ilk göz ağrı ve ömür boyu saklanacak bir anı olur ismi. Baktıkça gözlerde parlaklığın arttığı, umutların ve heyecanların yeşerdiği, küçük bir tebessüm ve gözlerde biriken bir damla gözyaşı olur Newroz çiçeğine yüklenen anlam.

Mevsimler var oldukça ilkbaharda ilk o selamlayacak bizi. İlk o kokusunu salacak yüreğimize. Onunla evimiz renklenecek, onunla umutla bakacağız yarınlara. Pes etmek için durup geriye baktığımız zaman, ayaklarımızın ‘’yoruldum, benden bu kadar’’ dediği anda yeni bir heyecan olacak bizlere. Karanlıklar içindeki ışık gibi var olduğumuzu anımsatacak ve bizi bizden sıyırıp biz olmaya umutlandıracak.

 Dudaklarımızdan bir söz dökülür Hoş geldin Newroz çiçeği. Hoşgeldin yüreğimize düşen cemre. Hoş geldin umudum, yarınım ilk göz ağrım Hoş geldin.