Yemen Yemen en kötü insani kriz eşiğindeID:56493
Yayınlanma:
02 May 20

Suudi koalisyonun Yemen'e karşı savaşı, milyonların evinden barkından olmasına, binlerce Yemenli'nin ölümüne, çocuklar ve kadınların hastalanmasını ve ülkenin şiddetli açlık ve kıtlık kriziyle karşı karşıya gelmesine yol açmıştır.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İngiltere'nin Suudilere silah satışlarını eleştirerek," İngiliz hükümeti suçsuz Yemen halkının kanının akıtılmasında payı vardır." dedi.

Seyyid Abbas Musevi Cuma günü Twitter'daki özel sayfasında yayımladığı mesajda Suudi cinayetleri ve buna paralel olarak Kovid 19 salgınının  Yemen'i en kötü insani krize sürüklediğine işaretle şöyle bir hatırlatmada bulundu:"  İngiliz hükümeti  Suudilere silah satışından kar elde ederek aslında elini suçsuz Yemen halkının kanına bulaştırmıştır. "

Musevi sözlerine şunları da ekledi:"  İngiltere tarihin doğru yanında yer almalıdır. "

İngiltere 2015 ila 2019 yılları arası Suudi Arabistan'a yaklaşık 6 milyar 500 bin pound değerinde silah satışı izni vermiş ve Suudi güçlerinin eğitiminde de büyük rol oynamıştır. 

İngiltere Başbakanı Boris Jonson ve hükümeti, kendini Yemen'de savaşın son bulmasını destekleyenlerden göstermeye çalışsa da, Oxfam isimli uluslararası örgütün raporu, İngiltere'nin ocak 2015'ten şimdiye kadar Suudi Arabistan’a 6.4 milyar dolar değerinde silah satışına izin verdiğini ve Suudi güçlerin eğitiminde ciddi rol ifa ettiğini ortaya koyuyor. Oxfam'ın raporunda göze çarpan önemli bir başka konu, İngiltere'nin Suudi Arabistan ile silah anlaşmalarının 2014 yılında yürürlüğe giren "uluslararası silah ticareti anlaşması"nın ardından hız kazanmasıdır.

Silah Ticaret Anlaşması, normal silahların uluslararası ticaretini düzenlemek suretiyle uluslararası ve bölgesel barışa, insanların acılarının hafifletilmesine, ülkeler içinde ve arasında işbirliğinin geliştirilmesi, şeffaflık ve sorumluluk içinde hareket etmelerine katkı sağlayan çok taraflı bir anlaşmadır.

İngiltere merkezli Silah Ticaretine Karşı Kampanya üyelerinden Andrew Smith, Oxfom'un raporuna gösterdiği tepkide, İngiliz yapımı silahların Yemen'de yıkıcı rol ifa ettiğinde bir kuşku olmadığını, İngiliz savaş uçaklarının Yemen'in hava sahası üzerinde uçtuğunu ve bu ülke menşeli bombalar ve füzelerin Yemen'in göçzede halkı üzerine döküldüğünü kaydetti.

Suudi Arabistan ve BAE 2015 yılında bazı Arap ülkelerden oluşan ve ABD'nin de destek verdiği bir koalisyon çerçevesinde en fakir Arap ülkesi sayılan Yemen'e karşı geniş çaplı saldırı başlattı.

Suudi Arabistan, Yemen'in eski ve firari cumhurbaşkanı Hadi Mansur'u yeniden iktidara getirmek bahanesiyle bu ülkede kendi siyasi ve ihtiraslı hedeflerine ulaşmak için bu saldırıları başlattı.

Ancak bugün 6 senenin ardından Yemen'de Suudi Arabistan ve müttefikleri, Yemen halkı ve güçlerinin gösterdiği direniş ve mücadelesi sayesinde kendi hedeflerine ulaşabilmiş değil.

Yemen'e karşı savaş, okullar, hastaneler ve ülkenin alt yapı tesisleri ve yollarının yok olmasına ve kötü insani krize yol açarken, Yemen'e saldıran ülkeler ile Batılı ülkeler arasında silah ticareti devam ediyor.

Yemen savaşı, Batılılar'ın verdiği silahlardan dolayı binlerce Yemenli'nin ölümüne ve yaklaşık 10 milyon Yemenli'nin evinden barkından olmasına sebebiyet vermiştir.

BM'nin raporuna göre, Yemen'deki kıtlık ve açlık da dünyada en büyük insani felakete dönüşmüştür.

Yemen'e yönelik savaş, daha fazla silah satışıyla asla son bulamaz. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün da İngiltere'ye hitaben attığı tweet, de bu bağlamda açık ve net anlam taşıyor.