Bilim ve Teknoloji İran’da özel antikor üretim süreci başladıID:56559
Yayınlanma:
04 May 20

İran’ın korona virüs salgını ile milli mücadele merkezi bilim komisyonu Başkanı Mustafa Kanii, Kovid-19 hastalığına karşı etkili olan özel antikor üretimine başlandığını duyurdu.

Konu hakkında bir açıklama yapan korona virüs salgını ile milli mücadele merkezi bilim komisyonu Başkanı Mustafa Kaniie, korona virüsün antikorunun etkili olduğunun test edilmesi bir iki ay süreceğini, ancak İranlı bilim adamları antikorun üretiminde ilk merhaleyi başarı ile geride bıraktıklarını belirtti.

Kanii, hali hazırda korona virüs hastalığının tedavisi için üç ilaçten oluşan bir karışımın klinik test aşamasında olduğunu, İran İslam Cumhuriyeti önümüzdeki üç aya kadar Kovid-19 ilacının teşhis ve tedavisinde önemli rol ifa eden ilk beş ülke arasında yer alacağını ifade etti.

Kanii, İran ürünü grip aşısı da bu yıl ya da en geç gelecek sene yeni bir yöntemle ve yeni bileşenlerle üretileceğini vurguladı.

İran’da korona virüs salgını başlar başlamaz sağlık personeli silahlı kuvvetlerin yardımları ile beraber erken teşhis, hastalarla yakın temasta bulunanların tespit edilmesi, hastaların karantinaya alınması ve tedavilerine başlanmasıyla bu salgına karşı etkili mücadele verilmeye başlandı.

İran Sağlık Bakanlığı, şimdiye dek 97 bin 424 kişi korona virüsten etkilendiğini, bu sayıdan 78 bin kadarı tedavi edilerek hastanelerden taburcu edildiğini, yaklaşık 6 bin kişi de hayatını kaybettiğini açıkladı.