Yemen Yemen'de Müstafi Yemen hükümeti ile Güney Geçiş Konseyi arasında şiddetli çatışmaID:57186
Yayınlanma:
17 May 20

Yemen işgalcileri olan Suudi rejimi ve BAE arasında Yemen üzerinde ihtilaflar büyürken iki tarafın desteklediği Yemen Müstafi Hükümeti güçleri ile BAE destekli Güney Geçiş Konseyi arasında Yemen'in güneyinde şiddetli çatışmalar 4. gününe girdi.

Sputnik haber ajansına göre, Yemenli bir askeri yetkili konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Güney Geçiş Konseyi'nin  Zencebar kentinin doğusundaki çatışmalarda karşı taraftan bir komutanı beraberindeki 4 kişiyle beraber esir aldığını ve bir çok bölgenin kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi. 

Yemen Geçiş Konseyi 25 nisan tarihinde Yemen'in güney eyaletlerinde özerklik ilan etmiş ve aynı zamanda olağanüstü duruma geçildiğini bildirmiş ve bunun üzerine BAE ve Arabistan destekli güçler arasında şiddetli çatışmalar başlamıştı. 

(Bu arada Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen  Güney Geçiş Konseyinin (GGK) özerklik ilan ettiği ülkenin güneyinde, 'büyük bir fırtınanın yaklaşmasından' duyduğu endişeyi dile getirdi. 

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi de ortak bir açıklama yayımlayarak, Yemen müstafi hükümeti ve GGK'ye askeri gerginliği azaltması ve çağrısında bulundu.