Kudüs Günü 2020 İran'ın Ankara Muhammed Farazmand'dan "Dünya Kudüs Günü" mesajı; Erbakan Hoca Filistin İçin Değerli Bir ŞahsiyettiID:57343
Yayınlanma:
21 May 20

"Ben Kudüs Günü'nü İslam’ın ve Peygamberimizin günü ve tüm güçlerimizi donatmamız gereken bir gün olarak görüyorum. Ayrıca Müslümanların sürüklendirildiği tecritten kurtulması ve yabancılara karşı tüm güçleriyle durmaları gerektiği gün olarak da görüyorum"

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand yayınladığı Dünya Kudüs Günü nedeniyle bir açıklama yayınladı. Merhum Necmettin Erbakan’ın Filistin davasına verdiği desteğine dikkat çeken Farazmand, küresel Siyonizmin doğası ve bölgeye yönelik uğursuz planları hakkında kapsamlı ve benzersiz bilgisi ile büyük İsrail'in uğursuz planını ve Nil'den Fırat'a kadar olan haritayla ilgili her zaman uyarıda bulunmuş ve bu yolda mücadele etmiştir, dedi.

İşte Farazmand’ın açıklaması:

Bismillahirrahmanirrahim

Dünya Müslümanlarının ilk kıblesi olan Kudüs, yerlerinden edilmiş binlerce Filistinli Müslümanın toprağı ve ana vatanıdır. Küresel emperyalist 1948 yılından beri katil Siyonizm aracılığıyla bu toprakları gasp ederek,  Kudüs’ü de işgalci güçlerinin kontrolü altına aldı.

İmam Humeyni (s) 7 Ağustos 1979’da, yani İslam Devrimi’nin zaferinden 6 aydan daha kısa bir süre sonra, dünya Müslümanlarına bir mesaj göndererek: ‘’Ben uzun yıllar boyunca Müslümanları, şimdi Filistinli erkek ve kız kardeşlerimize yönelik acımasız saldırılarını arttıran gaspçı İsrail’in tehlikesi karşısında uyardım… Dünyadaki tüm Müslümanları ve İslam devletlerini, gaspçı İsrail’in ve onun destekçilerinin ellerini kesmek için birlik olmaya çağırıyor. Tüm Müslümanları Filistinli Müslümanlarının kaderini de belirleyebilecek ve kadir gecelerine denk gelen mübarek Ramazan ayının son Cuma gününü ‘Kudüs günü’ olarak belirlemeyi ve bu Müslüman halkın yasal haklarını desteklemek için bir tören düzenleyerek, Müslümanların uluslararası dayanışmasını ilan etmeye davet ediyorum’’dedi. 

İmam Humeyni her zaman "Kudüs Günü'nün sadece Filistin günü değil, İslam'ın günü olduğunu" vurgulayarak,"Ben Kudüs Günü'nü İslam’ın ve Peygamberimizin günü ve tüm güçlerimizi donatmamız gereken bir gün olarak görüyorum.  Ayrıca Müslümanların sürüklendirildiği tecritten kurtulması ve yabancılara karşı tüm güçleriyle durmaları gerektiği gün olarak da görüyorum" dedi.

Kudüs davasının meşalesinin hala dünyada yanıyor olması ayrıca İslam dünyasının mücahitlerinden, büyük lider merhum Necmettin Erbakan’ın mücadelesinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’deki İslamcılığın akımı da Kudüs davası ile ve Kudüs davası da merhum Necmettin Erbakan’ın adıyla bir birine düğümlenmiştir. Merhum Erbakan, küresel Siyonizmin doğası ve bölgeye yönelik uğursuz planları hakkında kapsamlı ve benzersiz bilgisi ile büyük İsrail'in uğursuz planını ve Nil'den Fırat'a kadar olan haritayla ilgili her zaman uyarıda bulunmuş ve bu yolda mücadele etmiştir. Allah, ‘’Her ne yaptıysam Allah rızası için yaptım’’, diyen ve onun Kudüs yemini hepimiz için gurur kaynağı olan bu büyük şahsiyeti rahmet eylesin. O diyordu ki:

Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün, Filistin’in zulümlerden kurtarılması için bütün gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz.

Sizler Anadolu gençleri olarak, merhum Erbakan’dan sonra da Kudüs bayrağı ve Filistin davasını ayakta tutup, yükselttiniz. Allah’ın selamı ve bereketi üzerinizde olsun! Sizler Anadolu’nun Müslüman kız kardeşleri olarak, Filistinli annelerin yarasına ve Filistinli çocukların gözyaşına merhemsiniz. Siz gençlerde Mescid-i Aksa’nın muhteşem minarelerinin gururusunuz. Allah’ın Resulü ve şühedanın selamı üzerinizde olsun.

Ben inanıyorum ki Türiye, İran, Lübnan ve İslam dünyasının diğer bölgelerinde yaşayan sizin gibi inançlı, bilgili ve cesur gençlerin sayesinde, Filistin davası neticeye varacaktır. ‘’Yüzyılın anlaşması’’ planı da bu planın tasarımcıları gibi hezimete uğrayacaktır. İnanıyorum ki Şeyh Ahmed Yasin, Fethi Şıkaki, Dr.Rantisi, İmad Muğniye, Hacı Kasim Süleymani ve Mavi Marmara şehitleri gibi şehitlerin kanı yerde kalmayacaktır. ve zeytin ve limon ağaçları yine çiçek açacaklar:

Ey Kudüs ... Ey benim şehrim

Ey Kudüs ... Ey benim dostum

Yarın limon ağacı çiçek açacak

Ve yeşil sümbüller sevinecek

Gözlerin kahkaha ile mutlu olacak

Saldıran güvercinler temiz çatılarına geri dönecek

Ey Kudüs ... Ey barış ve zeytin diyarı