İslam ve İbadet "Gecenin Arifi, Gündüzün Aslanı”ID:57814
Yayınlanma:
03 Haz 20

İslam inkılabı rehberi Hamanei’nin İmam Humeyni’yi ziyaretinden bir hatıra

İmam Hamanei’nin günlüğünden İmam Humeyni ile gerçekleştirdiği görüşmeye dair bir hatıra ilk kez yayınlandı.

İmam Hamanei’nin Eserlerini Koruma ve Yayınlama Ofisi, İmam Humeyni’nin (ra) vefatının yıldönümünün arifesinde, İmam Hamane’nin günlüğünden 1986 yılı Nisan ayında İmam Humeyni ile gerçekleştirdiği görüşmeye dair İmam Hamanei’nin kendi el yazısıyla yazdığı bir hatıra yayınlandı.

İmam Hamanei’nin kendi el yazısıyla yazdığı bu hatıranın tam metni ve remi şöyledir:

3 Nisan 1986 Perşembe

Bugün İmam'ı ziyarete gittim; Sayın Haşimi’ye haber verdim ve birlikte gittik. Sevgili İmam’ın, henüz yataktan kalkmasına izin verilmiyor. Ellerinde bağlanmış serumlar var. Parmaklarının uçları çatladığı için beyaz bir eldiven giymiş olan İmam’ın sol elini müştakane bir şekilde öptüm.  Gülümseyen yüzü ve merhametli bakışı biraz hasta ve yorgun ama karamsar görünmemeye çalışıyor. Hemen bana hitap ederek şöyle dedi: ‘Seni taklit ediyorum (sol elini verdi)! Ben de: “Şükürler olsun, çok iyisiniz” dedim. Buna çok önem vermediğini belirten bir ses tonuyla “Siz iyi olursanız ben de iyiyim” dedi. Sonra Haşimi bey, önemli bir durum mu var diye sorunca, razı ve sağlam bir üslupla, “Yaşlılıktan başka bir şey yok ve akranlarıma göre çok iyiyim; Onlardan bazıları toprağın altında gömülü ve bazıları evlerinde uyuyor.”

Mevcut durumu ve savaşı sorumlu bir şekilde sorup, cevapları dikkatle dinledi. Dünkü seminerden bahsettim. Belli ki bunu radyodan dinlemiş ve olaydan haberdardı. Bu büyük ruh, bu olağanüstü adam, bu emin ve güvenilir kalp ve bu güçlü ve istikrarlı akıl, kalbinin yarısı artık çalışmasa bile, tüm karakteri ve kişiliğiyle yaşıyordu: "Gecenin Arifi, Gündüzün Aslanı”

İmam Hamanei’nin "günlük notları", İnkılap tarihinin ve İslam Cumhuriyeti sisteminin belgelerinin önemli bir parçası olarak tutulur ve inkılabın kritik dönemlerinden gerçekleri içermektedir.

Günlük olarak yazılan ve genellikle ülke işleri ve uzak ve yakın geçmişin gerçeklerinin anlatıldığı bu el yazmalarında, bazen devrimin zaferinden sonraki ilk yıllarda yapılan toplantıların açıklamalarına da yer vermiştir.

Daha önce bir kez de İmam Hamanei’nin günlük notlarından onun 13/8/1986’da kuvvet başkanlarıyla yapılan toplantıya dair notlarının bir kısmı yayınlanmıştı.