Türkiye İran - Türkiye ticaretinin gelişmesinde Bazergan sınır kapısının yeniden açılışının önemiID:57939
Yayınlanma:
05 Haz 20

İran ve Türkiye arasında çok önemli gümrük sınırı olarak bilinen Bazergan sınır kapısı korona salgını yüzünden yaklaşık 3,5 ay kapanmanın ardından, şimdi sağlık protokollerinin uygulanması ve iki ülke arasındaki ticari münasebetleri arttırmak amacıyla yeniden açılmış bulunuyor.

Korona hastalığının pandemi haline gelmesinden sonra bir çok dünya ülkelerinde en önemli kara hudut kapıları kapandı ki bu bağlamda İran'ın kuzey batısında yer alan batı Azerbaycan eyaletinde Bazergan sınır kapısı 23 şubat tarihinden itibaren kapandı. Şimdi Korona hastalığına bulaşan bir çok ülkelerde hastalığın kontrolü ve yönetilmesi ve sağlık protokollerinin dakik bir şekilde uygulanması ile kara sınır kapıları tedricen yeniden faaliyete başlıyor. Bu bağlamda Avrupa ve Türkiye'ye İran ürünlerinin en önemli giriş kapısı sayılan Bazergan sınır kapısı perşembe günü Türkiye ticaret bakanının talimatı üzerine yeniden açıldı.

Bazergan sınır kapısı Türkiye ile İran'ın kara üzerinden ticaret yapmada en önemli başlangıç noktası sayılırken, yeniden açılması iki ülkenin ticari ilişkileri üzerinde  önemli rol ifa ediyor.

Türkiye - İran ortak ekonomik işbirlikleri komisyonu başkanı Mahmud Vaizi Bazergan sınır kapısının yeniden açılışını olumlu karşılayarak " Türkiye ve İran ticari münasebetleri sağlık protokollerinin uygulanması zemininde gelişecektir, dedi.

Bazergan sınır kapısının önemi bir kaç boyuttan ele alınabilir.  Demir yolu üzerinden malların aktarımının yanı sıra İran ile Türkiye arasındaki ticaretin artmasında karayolu vasıtası ile  de önemli bir rol oynayacaktır. Avrupa'ya açılan İran'ın en önemli kara hudut kapısından gece gündüz bini aşkın tır Bazergan sınır kapısından geçiyor.

Türkiye ,İran İslam Cumhuriyetinin 4. ticari ortağıdır  ve her iki ülke cumhurbaşkanları iki ülke arasında  ticaret hacminin yılda 30 milyar dolara  ulaşmasını hedeflediler. Bu meselenin gerçekleşmesi, her geçen gün büyüyen ticari faaliyetlere, milli para biriminin kullanımına ve İran ile Türkiye arasındaki işbirliğinin önündeki finansal ve bankacılık engellerini ortadan kaldırmaya yönelik daha resmi görüşmelere dayanmaktadır.

Türkiye İran'ın en önemli ortaklarından sayılır ve ABD'nın tek taraflı yaptırımları dikkate alındığında Türkiye gibi komşularla işbirliği geliştirme İran'ın ekonomik ve dış siyasetinin önceliklerinden sayılır.

Türkiye yaptırım döneminde kendi ticari ilişkilerini İran ile kesmemiştir ve İki ülke arasındaki ticarette dolar yerine milli para birimini kullanma anlaşması, iki komşu ülke olarak İran ile Türkiye arasındaki ekonomik ve politik işbirliğinin önemini göstermektedir. İran ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin önemi düşünüldüğünde, Korona hastalığının gölgesinde iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerini artırma çabaları İranlı ve Türk yetkililerin ilgisini çekmektedir. Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bazergan sınırının ve diğer sınırların yeniden açılmasıyla Türkiye ve İran arasındaki ticaretin önemli ölçüde artacağına inanıyor.