Güney Amerika Venezuela: Pompeo Nefret BakanıdırID:58821
Yayınlanma:
26 Haz 20

İran, Venezuela’ya petrol taşıyan tankerlerinin kaptanlarını yaptırım listesine aldığını açıklayan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yu ‘nefret bakanı’ diye tanımladı. Venezuela da yaptırımları ‘küstahlık patlaması’ diye niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’dan Venezuela’ya petrol taşıyan 5 geminin kaptanına yaptırım kararını açıklamasına hem İran hem de Venezuela tepki gösterdi.

İran yeni yaptırımların ABD’nin İran’a karşı sürdürdüğünü söylediği “maksimum baskı” politikasının iflasını gösterdiğini belirtirken, Venezuela sözkonusu yaptırımları bir “küstahlık patlaması” diye niteledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi   sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Pompeo’yu “Nefret Bakanı” diye niteledi.

Musevi, İran ve Venezuela’nın ABD’nin yasadışı yaptırımlarına karşı tutumlarını kararlılıkla sürdüreceğini belirtti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da yeni yaptırımlarının “bir küstahlık patlaması” ve “Trump’ın şahinlerinin tüm Venezuelalılara karşı nefretine bir kanıt daha” olduğunu dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo önceki gün yaptığı açıklamada Venezuela’ya Mayıs ayında yaklaşık 1,5 milyon varil benzin ve bağlı ürünleri taşıyan 5 İran gemisinin kaptanının yaptırım listesine alındığını açıklamış ve iki ülke ile deniz ticareti yapacak tüm şirket ve bireyleri de tehdit etmişti.

Beyaz Saray’ın Mayıs ayında İranlı tankerlerin Venezuela’ya petrol sevkıyatını askeri müdahaleyle engellemeyi değerlendirdiği haberleri gündeme gelmişti. İran bunun üzerine iki ülke arasında diplomatik arabuluculuk yapan İsviçreli elçiyi çağırmış ve ABD’yi BM’ye şikayet etmişti.

Trump yönetiminin Venezuela’ya akaryakıt sevkıyatını engellemek üzere hükümetlere ve dünya genelinde gemi sahipleri, kaptanları ve sigorta şirketleri ile Cebelitarık’ın da içinde olduğu limanlara yaptırımlar hakkında uyarı gönderdiği belirtiliyor.