Yemen Yemen: Saldırganları büyük sürprizler bekliyorID:58988
Yayınlanma:
30 Haz 20

Yemen’in milli kurtuluş hükümeti Enformasyon Bakanı Yardımcısı Nasreddin Amer, Suud ittifakı Yemen kuşatmasını sürdürdüğü takdirde önümüzdeki günlerde büyük sürprizlerle karşılaşacaklarını belirtti.

Yemen’in milli kurtuluş hükümeti Enformasyon Bakanı Yardımcısı Nasreddin Amer, Yemen kuşatması devam ettiği takdirde, Yemen ordusu ve halk güçleri de saldırganlara karşı Radman harekatı gibi caydırıcı harekatlarına devam edeceklerini belirtti.

Yemen silahlı kuvvetleri Sözcüsü General Yahya Sari Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Yemenli güçlerin Suud ittifakına bağlı güçlere karşı düzenledikleri operasyonda Radman kenti ve Beyza eyaletinde Kaniye cephesini temizlediklerini ve Mareb eyaletinde de Abdiye kentinin önemli bir bölümünü kurtardıklarını ifade etti.

Sözcü Sari, bu harekatta Suud ittifakına bağlı 200 kişi de öldüğünü veya yaralandığını kaydetti.

Yemenli güçler Suud ittifakının ülkelerine düzenlediği saldırılara gösterdikleri tepkide, son aylar bu ittifakın çeşitli bölgelerde mevzilerini hedef aldı.

Suud rejimi ABD, BAE ve diğer bazı ülkelerin desteği ile Mart 2015’te Yemen topraklarına saldırdı ve bu ülkeyi karadan, havadan ve denizden kuşattı. Suud rejimi ve müttefiklerinin dayattığı bu savaşta şimdiye kadar 16 bin Yemenli hayatını kaybetti, on binlercesi yaralandı ve milyonlarca Yemenli mülteci durumuna düştü.