Filistin Siyonist İsrail tek kişilik hücrede kanserden ölen Filistinlinin cesedini ailesine vermiyorID:59314
Yayınlanma:
10 Tem 20

Siyonist İsrail zindanlarında tıbbi ihmal nedeniyle hayatını kaybeden 75 yaşındaki Sadi el-Ğarabile adındaki Filistinlinin naaşı ailesi teslim edilmiyor.

Filistinli Sadi el-Ğarabile’nin oğlu, İsrail’den defin işlemlerini bir an önce gerçekleştirmek için babasının naaşını teslim etmesini talep etti.

İsrail zindanlarında, 6 Temmuz Pazartesi öğlen saatlerinde 75 yaşındaki Sadi el-Ğarabile adındaki Filistinli esir tıbbi ihmal nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, El-Ğarabile’nin oğlu Süheyl el-Ğarabile basına yaptığı açıklamada, “İsrail'in babamın cesedine otopsi yapmasını kabul etmiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Avukat aracılığıyla İsrail’den babasının tıbbi dosyasını ve cesedini derhal teslim etmesini talep ettiklerini belirten Süheyl el-Ğarabile, “Babamı, Gazze’de İslam hukukuna göre defnetmeden önce son bir kez görmek istiyoruz.” dedi. 

En yaşlı ikinci esir

El-Ğarabile, İsrail zindanlarında, 80 yaşındaki esir Fuad eş-Şuveyk’ten sonra Gazze Şeridi’nden yaşça en büyük ikinci esirdi.

Esir el-Ğarabile’nin esaret hayatı, 1994’te bir İsrailli subayı öldürdüğü gerekçesiyle İsrail güçleri tarafından tutuklanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasıyla başlamıştı.  

El-Ğarabile, 1994’ten 2006’ya kadarki tutukluluk sürecini tek kişilik hücrede ve kötü sağlık koşulları altında geçirmiş, daha sonra diyabet, işitme ve görme rahatsızlıklarının yanı sıra ölümüne neden olan prostat kanserine yakalanmıştı.