Dünya Putin: Ukrayna ile ilişkiler Kırım'ın ilhakından öncekine göre daha da vahimID:59393
Yayınlanma:
13 Tem 20

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile ilişkilerin bozulmasının temelde Kırım’ın yeniden Rusya’ya bağlanması ile ilgili olmadığını, bozulmanın Kiev’deki darbenin ardından gerçekleştiğini ifade etti.

Rossiya-1’de konuşan Putin, Ukrayna ile ilişkiler hakkında, “Olayların kronolojisine bakarsak, ilk önce darbe gerçekleşti ve yönetim ele geçirildi. Ondan sonra bizim görüşlerimiz ve Ukrayna yönetiminin yolu tümüyle zıt gitmeye başladı, onlarla ayrıldık. Ardından Kırım Rusya’ya geri döndü, bunun aksi olmadı. Yani Ukrayna ile ilişkilerimizin bozulması temelde Kırım’la bağlantılı değil” dedi.

Putin, ilişkilerdeki olumsuz eğilimin eninde sonunda biteceğini ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni yasa dışı ilhak etmesinin üzerinden altı yıl geçerken, iki ülke arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da gerginleşiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Mart’ta Kremlin Sarayı'ndaki törende "Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulmasını" öngören yasayı imzalayarak yarımadanın yasa dışı ilhakını onayladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Rusya’nın Kırım’ı ilhakının yasa dışı olduğunu içeren tasarıyı kabul etti.