Yemen Yemen'den BM'nin Suudi koalisyonun Yemen cinayetlerine sesissizliğine eleştiriID:59511
Yayınlanma:
16 Tem 20

Yemen İnsan Hakları Bakanlığı, Suudi koalisyonun Yemen'e yönelik son saldırılarının BM'nin sessizliğinden kaynaklandığını belirtti.

Fars haber ajansının verdiği habere göre, Yemen İnsan Hakları Bakanlığı dün gece yayınladığı bildiride, Suudi koalisyonun Yemen'e yönelik saldırılarını kınarken, sözkonusu koalisyonun Yemen'deki savaş terörünün uluslararası alanda incelenmesini talep etti.

Yemen İnsan Hakları Bakanlığının bildirisinde, BM'nin Suudi koalisyonun  ismini çocuk haklarının ihlalcilerinin kara listesinden çıkarmasından beri, Suudi koalisyon Yemen'e yönelik saldırılarında 32'yi aşkın çocuk ve 22'den fazla kadının ölümüne sebep olduğu kaydedildi.

Yemen Dışişleri Bakanlığından bir kaynak ise, BM'nin Suudi koalisyonun Yemen cinayetleri karşısındaki sessizliğini kınarken, BM'nin bu girişiminin koalisyonu  cinayetlerinde daha da küstahlaştırdığına yer verildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres son günlerde Arabistan ve Suudi koalisyona hizmet çerçevesinde koalisyonun ismini çocuk hakları ihlalcileri kara listesinden çıkarmıştı.