Yemen Yemen'de Kovid-19'a bağlı ölüm oranı dünya ortalamasının 5 katıID:59731
Yayınlanma:
21 Tem 20

BM, muhasara altındaki Yemen'de Kovid-19 kaynaklı ölüm oranının dünya ortalamasının yaklaşık 5 katı olduğunu belirtti.

BM sözcüsü Stephen Dujarric dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada Yemen'deki bu durumun esef verici olduğunu bildirdi.

Açıklamada, 29 milyonluk Yemen nüfusunun yüzde 80'inin hayatlarını sürdürmeleri için yardıma ihtiyaç duyduklarına yer verildi.

Suudi liderliğindeki koalisyon güçlerinin saldırılarında başta hastaneler olmak üzere ülkenin alt yapılarının yerle bir edilmesi ve de bu ülkeyi muhasara altında tutmalarından dolayı ülkenin korona virüs salgını karşısında çok kötü durumda olduğu bildiriliyor.

Bir ay önce de Yemen'deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Yemen'de yüzde 25'e yaklaşan ve endişe verici şekilde yüksek olan ölüm oranı, dünya ortalamasından yaklaşık 4 kat fazla." ifadelerine yer verilmişti. 

Bilindiği gibi Mart 2015'ten bu yana Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin ABD ve batı devletlerinin desteğinde Yemen'e saldırmaları sonucu bu zamana kadar en az 16 bin sivil ölürken onbinlercesi yaralandı, milyonlarca Yemenli de evini barkını terk etmek zorunda kaldı. 

Bu arada ülkenin muhasara altında olmasından ötürü ilaç ve gıda maddelerine ve hatta akaryakıtın girmesine izin verilmemesi bu ülkede ölüm oranlarını her geçen arttırmaktadır.