Suriye Amerika Koalisyonu Suriye Doğusunda Sivilleri TutukladıID:60025
Yayınlanma:
26 Tem 20

Suriye insan hakları izleme merkezi olarak bilinen kurum, Suriye'nin doğusunda El Cezire askeri üssü etrafındaki bölgelerde yaşayanlar ve göçmenlerin Amerika koalisyonu ve Kürt silahlı militanlar tarafından tutuklandıklarını açıkladı.

Suriye insan haklarını izleme örgütü bugün  bir rapor yayımlayarak,  Amerika koalisyonun Suriye'nin doğu bölgelerinde yaşayan insanları tutukladığı ve El Cezire üssüne de güç sevk ettiğini duyurdu

Bazı kaynaklar ise  Amerikalıların  bir kez daha El Cezire üssüne askeri güç konuşlandırarak, böylece Fırat'ın Doğu bölgelerinde etkinliklerini korumak ve pekiştirmek istediklerini belirtti. 

Son aylarda ise Suriye Demokratik Güçleri  militanları   Amerika koalisyonunun yardımları ile  bir kaç  operasyon gerçekleştirmiş ve  Suriye'nin doğusunda geniş çaplı tutuklamalar gerçekleştirmiştir. 

 Suriye halkı ise  işgalci Amerikan güçlerinin ülkelerinden gitmelerini istiyorlar. Aslında Suriye'nin petrol rezervlerinin yüzde 90 kadarı  Fırat'ın Doğusunda bulunmaktadır. Daha önce IŞİD işgali altında olan bu bölge halihazırda Amerika ve desteklediği güçlerin kontrolündedir.