Avrupa Asselborn: Türkiye gelecek 20 yılda AB üyesi olamazID:60268
Yayınlanma:
31 Tem 20

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, Türkiye'nin yakın gelecekte AB üyeleri arasına katılmasını mümkün olmadığını söyledi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn,Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin yakın gelecekte mümkün olmadığını belirtti.

Die Welt gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'ye dair de açıklamalar yapan Asselborn, "Türkiye'nin gelecek 15 ile 20 yılda Avrupa Birliği'ne girmesinin hiçbir şekilde mümkün olmadığı kanısındayım" diyen Asselborn, "Türkiye'de ağırlaşan insan hakları ihlalleri, Türkiye'nin olası bir AB üyeliği konusunda düşünmemizi ve hatta aklımızın bir yerinde tutmamızı dahi engelledi" yorumunu yaptı.

Türk hükümetinin tutumunun, Avrupa değerlerine uygun olmadığını vurgulayan Lüksemburglu bakan, "demokratik hakların absürd bir şekilde ihlal edildiğini ve bu durumu bitmediğini" ifade etti.

Asselborn diğer yandan Türkiye ile AB müzakere sürecinin tamamen bitirilmemesi gerektiğini de dile getirdi. Türkiye'de geçtiğimiz yıl 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin ülkede büyük bir demokratik hareket olduğunu gösterdiğini vurgulayan  Lüksemburglu Bakan, "Bu insanlara bir umut vermeliyiz" dedi.

Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakereleri 2005 yılından bu yana devam ediyor. Ancak bu müzakereler şu anda askıya alınmış durumda.