Ortadoğu Iraklı yetkili: Amerika Irak Petrolünü Yağmalama DüşüncesindeID:60279
Yayınlanma:
31 Tem 20

Irak Asaib Ehli Hak Hareketi genel sekreteri "Amerika için sırf Irak'ın petrolü önem taşıyor. Bu yüzdendir ki servetimizi talan etmek istiyor." dedi.

El Ahit kanalının verdiği rapora göre Kays El Haz Ali   Amerika'nın  Irak milletinin ihtiyaçlarını kendi hedefleri doğrultusunda kullanmak istediğini ve hiçbir zaman Irak milletine önem vermediğini belirtti. 

Bu Iraklı yetkili Amerika başkanı Donald Trump'ın Irak petrol kaynaklarına musallat olmak ve elektrik sözleşmesini dayatması doğrultusundaki çalışmalarını eleştirerek Irak hükümetinden   geçmiş hükümetin Alman Siemens  şirketi ile imzaladığı anlaşmayı tamamlamasını istedi. 

Irak Asaib Ehli Hak genel sekreteri  Bağdat'ın  Erbil ile  elektrik alımı müzakerelerini eleştirerek, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bölgesinden elektrik ithalatının İran İslam Cumhuriyeti'nden elektrik getirilmesinin üç katı kadar masraf dayatacağını da belirtti.  

Haz Ali Irak'taki son protesto gösterilerine de değinerek ülke dışından para alan kimi medya organlarının  gençleri  ümitsizliğe ve kötümserliğe sürüklediğini belirtti. 

Son günlerde Irak'ın kimi bölgelerinde hükümet karşıtı  gösteriler düzenlenmiştir.