Avrupa Sherman: Trump’ın İran politikası başarısız olmuşturID:60291
Yayınlanma:
01 Ağu 20

Amerika Dışişleri Bakanı eski Yardımcısı Wendy Sherman, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a karşı izlediği politikaları Amerika için acılı ve masraflı bir hezimet olarak değerlendirdi.

Cuma günü Foreign Policy dergisinde bir yazı yayımlayan Amerika Dışişleri Bakanı eski Yardımcısı Wendy Sherman, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran karşıtı politikalarını sert bir dille eleştirerek, bu politikaların sonuç vermediğini belirtti.

Sherman yazısında şu ifadelere yer verdi:

Donald Trump’ın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesinin üzerinden üç yıl geçtiği bir sırada İran daha fazla zenginleştirilmiş uranyum elde etti, nükleer tesisleri daha fazla faaliyet yürüttü ve daha gelişmiş teknolojilere kavuştu.

Amerika terör devleti Bercam nükleer anlaşmasından çekildikten sonra İran’a karşı çok yönlü baskılarını arttırmaya başladı.

ABD Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de illegal ve tek yanlı bir karar alarak Bercam nükleer anlaşmasından çekildi ve nükleer yaptırımları yeniden dayattı. Trump’ın kararı uluslararası camiada ve Amerika’nın iç çevrelerinde tepki ile karşılandı.