Türkiye Bakan Pakdemirli'den flaş açıklamalarID:60371
Yayınlanma:
03 Ağu 20

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'de çıkan yangından sabotaj ihtimali olduğunu ifade ederek, bir kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Pakdemirli, bir arazözün devrilmesi sonucu 3 itfaiyecinin yaralandığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'deki yangın hakkında açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, çıkan yangınlarla ilgili sabotaj ihtimali olduğunu söyleyerek, "Bir kişi gözaltına alındı. Bu kişi mangal yakan bir kişi" dedi.

Pakdemirli, tüm yangınlara müdahale edildiğini ifade ederek, büyük bir hasar oluşmadığını kaydetti. Son bir haftada 227 yangın çıktığını belirten Pakdemirli, İzmir'de bir haftada 33 yangın çıktığını açıkladı.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları şöyle:

Menderes’teki orman yangını 22 saatte kontrol altına aldık. Başlangıç noktasında yiyecek, içecek materyali bulunmuş. Yani bunun yiyecek, içecek maksatlı gelen birileri tarafından yanlışlıkla çıkarılmış olabileceği düşünülüyor. Olayla ilgili bir gözaltımız var. 

Son günlerde çıkan yangınların 3’te biri anız temizliğinden kaynaklı. Çatalca ve Kemalpaşa yangınlarının sabotaj ihtimali var.

İçişleri Bakanlığı ile görüştük mangala tedbir alınacak.

Manisa yangında arazöz devrildi 3 yarılımız yar. Manisa’daki yangında kısa sürede soğutma faaliyetlerine geçeceğiz.

Türkiye’de son 1 haftada 227 yangın çıktı. İzmir’de 20 orman 13 ziraat yangını çıktı. 2019’da aynı tarihlerde İzmir’de 15 yangın olmuştu.