İran İran ABD’nin SDG ile petrol anlaşmasını kınadıID:60424
Yayınlanma:
04 Ağu 20

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Suriye’de bir kürt grupla imzaladığı petrol anlaşmasını kınadı ve bu anlaşmanın geçersiz oluğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, bugün yaptığı açıklamada, “ABD’nin Suriye’de bir Kürt grupla imzaladığı petrol anlaşması uluslararası yasalara aykırıdır ve Suriye toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlali anlamına geliyor. Bu anlaşmayı kınıyoruz” dedi.

Musevi, bir işgalci güç olarak Suriye topraklarında bulunan ABD’nin imzaladığı söz konusu anlaşmanın hiçbir hukuki temeli olmadığını belirterek, “Bu karar, Suriye’deki doğal kaynakların yağmalanması için ABD’nin bir başka planıdır” ifadesini kullandı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ABD'li bir petrol firmasının, Qasd (SDG) güçlerinin kontrolü altında bulunan bölgedeki petrolün alımı için bu grupla anlaşma imzaladığını duyurdu.

Bakanlık, 'Kürt isyancı grupla yapılan anlaşmanın ülkenin kuzeydoğusundaki ham petrolü çalmak' amaçlı olduğunu belirterek, söz konusu anlaşmanın yasa dışı olduğunu bildirdi.