Türkiye Prof. Dr. Görür'den Malatya'daki depremin ardından dikkat çeken uyarıID:60428
Yayınlanma:
04 Ağu 20

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Naci Görür, Malatya'da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı açıklamada "DAF'ın uyandığını söylemiştik. Bu depremle, şimdi Çelikhan-Erkenek arası daha sıkıntılı hale geldi" uyarısında bulundu.

Malatya’nın Pütürge ilçesinde saat 12:37'de 5,2 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından, Bingöl ve Elazığ depremlerini nokta atışıyla bilen Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Görür, depremin Doğu Anadolu Fayı (DAF) üzerinde gerçekleştiğini ve Çelikhan-Erkenek arasında büyük bir deprem beklediğini vurguladı.

Prof. Dr. Görür, Twitter hesabından açıklama yaparak şunları kaydetti:

* Arkadaşlar merhaba, Malatya-Pütürge/Tepehan’da 5’in üzerinde bir deprem oldu. Hatırlarsanız, Elazığ depreminden sonra DAF’ın uyandığını, bundan sonra depremleri Kuzeydoğudan güney batıya doğru taşıyabileceğini öngörmüş ve Çelikhan-Erkenek ve Erkenek-K. Maraş arasına dikkat çekmiştik.

* Bu depremle DAF’daki kırılma Çelikhan-Erkenek sınırına dayandı. Bu deprem DAF üzerinde ve Bitlis süturuna yakın. Şimdi Çelikhan-Erkenek arası daha sıkıntılı hale geldi.  Burada dikkatli olunmalı ve önlem alınmalıdır. Zamanı bilmiyoruz. Şekil de gönderiyorum. İyi günler

* Deprem yerine ve Çelikhana dikkat ediniz.