Avrupa Fransa: Amerika Bercam anlaşmasını ihlal etmiştirID:60512
Yayınlanma:
06 Ağu 20

Fransa’nın eski Washington Büyükelçisi Gerard Araud, İran Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini beş adımda askıya alması, anlaşmanın ABD tarafından ihlal edilmesi yüzünden olduğunu belirtti.

Fransız eski diplomat bu açıklamayı Amerika’nın işgal altındaki Filistin’de Büyükelçisi David Feridman’ın iddiasına gösterdiği tepkide twitter hesabında yaptı.

Amerikalı elçinin İran’ı Bercam nükleer anlaşmasını ihlal etmekle suçlamasına tepki gösteren Fransız diplomat Araud, bu anlaşma nükleer dışı meseleleri kapsayan bir anlaşma olmadığını belirtti.

Amerikalı elçi Feridman, İran yönetimi Bercam anlaşmasından balistik füzelerini geliştirmek ve bölge ülkelerine nüfuz etmek için yararlandığını iddia etmişti; oysa bu anlaşma sırf nükleer mesele üzerine varılan bir anlaşmadır ve İran’ın savunma ve bölgesel faaliyetleri ile hiç bir ilgili yoktur.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de İran’ı daha iyi bir anlaşma tabir ettiği duruma zorlamak bahanesi ile tek taraflı bir karar alarak Bercam nükleer anlaşmasından çekildi ve İran’a yeniden yaptırım dayatmaya başladı.

İran ise bir yıl sonra ve 8 Mayıs 2019 tarihinde Amerika’nın bu hareketine ve Avrupalı tarafların da yükümlülüklerini yerine getirmemelerine gösterdiği tepkide Bercam anlaşmasındaki yükümlülüklerini adım adım askıya almaya başladı.