Kitap İşte Kapadokya'nın sırrı: Taş Kapıdan TaçkapıyaID:60525
Yayınlanma:
06 Ağu 20

Yazar Gürsel Korat, Kapadokya'yı öğrenerek gezmek isteyenler için bir başucu kitabı hazırladı. İlk baskısı 2003 yılında yapılan Kapadokya-Taş Kapıdan Taçkapıya adlı kitap Doğan Kitap tarafından yeniden okuyucusuyla buluşturuldu.

Kapadokya-Taş Kapıdan Taçkapıya adlı kitap 10 yıllık bir çalışmanın ürünü.

Kapadokya'yı öğrenerek gezmek isteyenler için önemli bir kaynak olan kitap, Neolitik Çağ'dan Selçuklu döneminin sonuna kadarki olan süreci irdeliyor.

Kitaba adını veren 'Taşkapı' savunma amacıyla yapılan ve adına 'tığraz' denen, mağaralardaki tekerlek biçimli taştır; 'Taçkapı' ise Selçuklu medreselerinin ve kervansaraylarının anıtsal kapılarıdır.

Tanıtımdan

Pek çok kültürün biçim verdiği, Anadolu’nun eşsiz zenginliğini yansıtan önemli bir tarih mirası… Kapadokya…

Gürsel Korat, Taş Kapıdan Taçkapıya Kapadokya’da, bölgenin tarihöncesi dönemden başlayarak Selçuklu’nun ilk dönemlerine kadar uzanan kültürünü mimari, tarihsel ve dinsel özellikleriyle anlatıyor.

200 fotoğraf ve 40 çizimle zenginleştirilen ve büyük bir titizlikle hazırlanan Taş Kapıdan Taçkapıya Kapadokya, bölgeye ruhunu veren özellikleri bir edebiyatçının kaleminden okumak, bu coğrafyanın en gizli saklı köşelerini, bağrına bastığı inançları ve barındırdığı hayatları bilmek isteyenler için ayrıntılı bir rehber…

“Kapadokya ile ilgili kitapların en iyilerinden biri romancı Gürsel Korat’ınki. Korat, Bizans ikonografisinin simge ve metaforlarını tutku ve yetkinlikle araştırdığı bu kitapta, daha önce yöreye hiç gelmemiş ziyaretçilere, Hıristiyan mimarisini ve görsel sanatını anlamak için gereken anahtarları veriyor.”

Paul Dumont