Kitap Pentagon'un beyni: DARPAID:60550
Yayınlanma:
06 Ağu 20

Amerika'nın en üst düzeydeki gizli askeri araştırma merkezi Pentagon'un Beyni-DARPA'nın Sansürsüz Tarihi adlı kitap, Profil Kitap'tan çıktı. Annie Jacobsen'in DARPA hakkındaki bu temel kitapı, bilimin ve Amerikan ordusunun gizli kapaklı kesişimini ve bu kesişimin genellikle korkutucu olan sonuçlarını, merak uyandıran ve ikna edici bir anlatımla sunuyor.

ABD'deki Pentagon'a bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı veya bilinen adıyla DARPA, dünyanın en güçlü ve verimli askeri bilim kuruluşu olmasının yanı sıra en gizli ve en az araştırılarn kurumudur. En azından bu kitap yazılıncaya kadar. Misyonu, askeri bilim devrimleri yapmak ve dünyanın geri kalanını üzerinde teknolojik hakimiyet sağlamaktır.

DARPA, 1958 yılında ABD Kongresi tarafından kurulmuş ve günümüzde hala Savunma Bakanlığı'nın merkez araştırma ve geliştirme teşkilatı olarak çalışmaktadır. Yaklaşık 3 milyar dolarlık yıllık ütçesiyle DARHA, ABD'deki diğer tüm askeri araştırma ajanslarından farklıdır. DARPA, bilimsel araştırmaları ajans olarak yürütmez. Ajansın program yönetcileri ve iaderecileri, işleri savunma müteahhitlerine, akademisyenlere ve diğer kamu kuruluşlarına yaptırır. Böylelilkle DARPA, başarılı sonuçların orduda kullanılmak üzere geçişini kolaylaştırır.

1972 yılına kadar DARPA, Pentagon'un içindeydi. Bugünse ajans varlığını, Pentagon'dan dört mil uzakta Virginia, Arlingtan'da cam ve çelikten inşa edilmiş, tabelasız bir merkezden sürdürüyor.

DARPA var ediyor, DARPA hükmediyor ve savaş alanına gönderildiği zaman, DARPA yok ediyor. 2014 yılında ki bir basın açıklamasında DARPA Başkanı Arati Prabkahar, "Büyük belirsizlikler ve değişen tehditlerle karşı karşıyayız. Ancak teknolojileri, devlete olağanüstü yeni imkanlar ve kabiliyetler sağlayabilecek şekilde geliştirecek eşsiz fırsatlara da sahibiz." ifadesini kullanmıştı.

Peki, ya bu "olağanüstü yeni imkan ve kabiliyetler"in bazıları o kadar da iyi niyetli fikirler değilse?

DARPA teknolojisi savaş alanında gösterildiği zaman diğer devletler kaçınılmaz olarak DARPA'nın öncülük ettiği bilimi edinir. Örneğin, 1960'ların başında Vietnam Savaşı sırasında DARPA, insansız hava araçları geliştirmeye başladı. Ekim 2001'de Afganistan'daki savaşta görünen ilk droneyi silahlandırmak otuz yıl sürdü. İnsanlar drone savaşını öğrendiğinde ABD drone teknolojisi kaç nesil tarafından geliştirilmişti.

 
 

DARPA, gerçek anlamda dünyayı geleceğe taşıyor, peki gelecekte ne olacağını DARPA'nın belirlemesine izin vermek akıllı bir davranış mı?

İşte bu kitap, bu soruların cevabını da arıyor.

Tanıtım metninden

New York Times ‘bestseller’ı Area 51’in yazarından, ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) eksiksiz tarihini anlatan, Pulitzer Ödülü Finalisti bir kitap.

Savunma Bakanlığı’nın en gizli, en güçlü ve de en tartışmalı askerî araştırma ve geliştirme teşkilatının tarihçesini kimse yazmadı. Bu teşkilat hakkındaki ilk tarihçe çalışmasında, New York Times’ın çok satan yazarı Annie Jacobsen, içerideki kaynaklardan, özel röportajlardan, gizli belgelerden ve gizliliği kaldırılan bildirilerinden faydalanarak DARPA’nın, ya da bir diğer deyişle, “Pentagon’un beyni”nin, 1958 yılında Soğuk Savaş dönemindeki kuruluşundan günümüze kadarki resmini çiziyor.

DARPA hakkındaki bu temel kitap, bilimin ve Amerikan ordusunun gizli kapaklı kesişimini ve bukesişimin genellikle korkutucu olan sonuçlarını, merak uyandıran ve ikna edici bir anlatımla sizleresunuyor.

Eser Adı : Pentagon’un Beyni
Eser Alt Başlığı : Darpa’nın Sansürsüz Tarihi,Amerika’nın En Üst Düzeydeki Gizli Araştırma Merkezi
Yazar adı :Annie Jacobsen
Yayınevi : Profil Kitap
Orijinal adı : The Pentagon’s Brain : An Uncensored History of DARPA, America’s Top-Secret Military Research Agency
Çevirmen Adı : Türkan Çolak