Kitap 28 Şubat döneminde yasaklanan 'Ayasofya İhaneti' kitabı yeniden yayımlandıID:60681
Yayınlanma:
10 Ağu 20

Yazar Hasan Hüseyin Ceylan'ın kaleme aldığı "Ayasofya İhaneti" kitabı Dünya Bizim Yayınları'ndan çıktı.

“Gençler, bugün mü yarın mı bilemem, bir gün mutlaka Ayasofya açılacak ve ben göremesem de sizler onu açacak ve orada belki de ömrümüzün en güzel namazını kılacak ve en ulvî secdelerinizde Ayasofya Camiinde Rabbinize yalvaracaksınız. O ne muhteşem mabed ve o secdeler de ne mukaddes secdeler olacaktır, Ayasofya’da…”
diyen Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i, İstanbul İmam Hatip Lisesinde talebe iken dinler, yazar Hasan Hüseyin Ceylan. 1973 yılındaki bu tarihî konuşma “Sıddık sözlü, Yusuf yüzlü, Hamza yürekli”pek çok ki-şiyi etkiledi. Nice yazar-çizer, edip-mütefekkir Ayasofya için bedeller ödedi.
 
Bu kitap28 Şubat döneminde Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş’ın emri, Devlet Güvenlik Mahkemesi Ankara Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in talimatı ile toplatılmış ve yayınlanması yasaklanmıştır. Kitap, 1998 yılında Ankara 2 nolu Devlet Güvenlik Mahkemesince görülen davada beraat etmiştir. Yazar Hasan Hüseyin Ceylan’ın 2 yıl süren “Ayasofya Davası” (2 yıldan 6 yıla kadar hapis davası) da kendiliğinden düşmüştür.