Avrupa Doğu Akdeniz'de sular durulmuyor: Macron'dan askeri varlığı artırma kararıID:60872
Yayınlanma:
13 Ağu 20

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz'deki askeri varlıklarını güçlendireceklerini açıkladı.

Türkiye ile Yunanistan arasında bir süredir gerginliğe neden olan Doğu Akdeniz'da yaşanan gelişmelere Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil oldu. Yunanistan'ın Avrupa Birliği ve Avrupalı liderler nezdinde yaptığı diplomatik girişimlerin ardından Macron sosyal medya hesabından konu hakkında açıklama yaptı.

'Doğu Akdeniz'deki durum endişe verici' diyen Macron, "Türkiye'nin tek taraflı petrol arama kararı tansiyona neden oluyor. Komşu ülkeler arasında barışçıl diyolağa izin verilmesi için bu durumun sonlanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Fransız Cumhurbaşkanı Macron paylaştığı ikinci iletisinde Doğu Akdeniz'deki Fransız askeri varlığını güçlendirmeye karar verdiğini duyurdu. Macron, "Aralarında Yunanistan'ın olduğu Avrupalı ortaklarımızın da işbirliği ile gelecek günlerde Doğu Akdeniz'deki Fransız askeri varlığını geçici olarak güçlendirmeye karar verdim" dedi.

Doğu Akdeniz'de tansiyon düşmüyor

Türkiye'ye ait Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Doğu Akdeniz'e geçmesi ve Navtex ilan edilmesi Ankara ile Atina arasında gerginliğin artmasına neden oldu.

Türkiye'nin Libya ile yaptığı anlaşmaya Yunanistan da Mısır ile anlaşma yaparak cevap vermiş ve Doğu Akdeniz'de ilki ülke arasındaki gerginlik Atina'nın başvurusuyla Avrupa'ya taşınmıştı.