Filistin Filistin direniş hareketlerinden BAE-Irkçı İsrail anlaşmasına tepkiler sürüyorID:60963
Yayınlanma:
14 Ağu 20

Filistin'deki İslami Cihad Hareketi'nin genel sekreteri Ziyad En-Nehhale, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail işgal rejimi arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasının zaten çökmekte olan Arap duvarından yeni bir parçanın düşmesi anlamına geldiğini dile getirdi.

Daha önce Camp David Anlaşması'nın, Vadi Araba Anlaşması'nın ve Oslo Anlaşması'nın imzalanmasının da aynı duvardaki dökülmeleri oluşturduğunu dile getirdi. En-Nehhale bugün (14 Ağustos Cuma) yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"Ne kadar utanç verici!.. Her şeyi çiğniyorlar, yüzlerini ve tarihlerini Filistin için ve Kudüs için fedakârlıklarda bulunmuş Filistinlilerin kanlarıyla ve Arap halklarının kanlarıyla lekeliyorlar.

Onlar, İsrail ve ABD'nin köleleri olarak kalabilmek için kutsal olanı kirli olan için terk ediyorlar. Artık onlarda utanacak bir yüz ve onur mu kaldı? Başkalarının kendilerinin egemenliğinde ve konumlarında kalmaları için kendileri Netanyahu'nun ve Trump'ın ayaklarının altında paspas olmuş durumdalar."

Nehhale açıklamasında, Filistin halkına ve onun siyasi güçlerine geriye dönüp dökülenlere bakmamalarını ve bütün herkesin "barış" oyunu ile oynanmak istenenin ne olduğunu iyi anlamasını tavsiye etti. 

Nehhale Filistin halkından da direniş temelli açık bir görüş üzere saflarını yeniden düzenlemesini istedi. 

Filistin'deki resmi mekanizmaya da başkalarını içine düştükleri rezillikten dönmeye çağırmadan önce kendisinin barış hayalinden dönmesi gerektiğini hatırlattı. 

Diğer yandan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) da konuyla ilgili açıklamasında bu korkakça adımın Filistinlilerin, Filistin'deki dini, etnik, ulusal ve tarihi haklarına karşı bir saldırı olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada bu anlaşmanın Filistin halkını ve onun direniş güçlerini sırtından bıçakladığına vurgu yapıldı. Bu girişimin işgali hezimete uğratmayı ve onu dize getirmeyi, Filistinlilerin kendi vatanlarında sabit haklarını hakim kılmalarını hedefleyen direnişin gidişatını etkilemeyi amaçladığı ancak başarısız olacağı belirtildi. 

BAE-İsrail anlaşmasına Filistin'deki bütün direniş grupları tepki gösterdi ve bunun Filistin halkının meşru haklarını elde etmesinin önüne geçmek amacıyla oynanan kirli bir oyun olduğuna dikkat çektiler. 

Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı arayarak Filistin halkının tamamının bu ihanet anlaşması, Filistin halkının hakları aleyhine siyonist işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi karşısında tek saf olduğunu dile getirmişti.