Suriye Velid el'Muallim: Rusya ve Suriye iktisadi ve siyasi ilişkilerinin geleceği son derece parlaktırID:62223
Yayınlanma:
08 Eyl 20

Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim, Rus heyetinin Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile ikili işbirliğinin çeşitli yönlerini, Suriye ve bölgedeki siyasi durumu içeren verimli bir toplantı yaptığını belirtti.

Muallim, Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından düzenlenen basın toplantısında Borisov: “Rusya ve Suriye’yi çeşitli alanlarda ortaklık ilişkiler bağlamaktadır, bunları güçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Kendi yönünden Lavrov, “Rusya’nın kararlı desteğiyle Suriye’nin uluslararası terörizme ve onu yok etmeye çalışan dış güçlere karşı zafer kazandığına” dikkat çekerek, “bazı ülkeler ve dış güçler kendi planlarını geçiştirmeye ve Suriye halkını ekonomik yaptırımlar kullanarak boğmaya çalışıyor” dedi.

Bir gazetecinin sorusuna yanıt olarak Mualllim, “gelecek anayasanın, anayasayı tartışma komitesi üyelerinin neye ulaşacağıyla ilgili olduğunu, yeni veya düzeltilmiş anayasa olması halinde de mümkün olan en geniş temsile sahip olmak için referanduma sunulacağını” söyledi.

Astana görüşmeleriyle ilgili olarak ise Lavrov, “Astana süreci ve ikili anlaşmalar tarafından verilen tüm belgeler, Rusya ve Türkiye’nin Suriye topraklarının birliği ve bütünlüğüne bağlılığını şart koşuyor” dedi.

Kendi yönünden Borisov ise, “Suriye, Amerikan yönetiminin ve Avrupa’daki müttefiklerinin yapıcı olmayan tutumları nedeniyle, sözde Sezar Yasası da dahil olmak üzere ekonomik abluka ve yaptırımlar altında bulunmaktadır ve bizler bu ablukayı delmeye çalışıyoruz” dedi.