Yemen Yemen'de Sana Uluslararası Havalimanı BM uçuşlara kapandıID:62360
Yayınlanma:
10 Eyl 20

Yemen'de Sana Uluslararası Havalimanı'nın, tahsis edilen yakıtın tükenmesi nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) uçuşlarına kapatıldığı duyuruldu.

Yemen haber ajansı SABA'ya göre, Yemen Milli Uzlaşı Hükümeti Ulaştırma Bakanı Zekeriyya eş-Şami, BM Mukim Koordinatörlük Ofisi Müdürü Matthew Leslie ve Dünya Gıda Programı Temsilcisi Ali Rıza ile başkent Sana'da görüştü.

Şami, Sana Uluslararası Havalimanı'nın, tahsis edilen yakıtın tükenmesi nedeniyle BM uçuşlarına kapatıldığını söyledi.

BM'nin Sana'daki ofisi ve Yemen'de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlara yakıtın yakında biteceği, BM'ye ve uluslararası kuruluşlara ait uçaklara sunulan hizmetlerin duracağı bilgisi verildiğini ancak bunun dikkate alınmadığını ifade eden Şami, havalimanının tekrar açılması için BM kuruluşlarıyla ortak çözüm bulmaya açık olduklarını aktardı.

Yemen,  6 Eylül'de yaptıkları açıklamada, tahsis edilen yakıtın tükenmesi nedeniyle Sana Uluslararası Havalimanı'nın birkaç gün içinde BM uçuşlarına kapatılacağını duyurmuştu.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de nüfusun yüzde 80'i insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Bilindiği gibi Suudi rejiminin liderliğindeki koalisyon güçlerinin ABD ve Batılı devletlerin desteğinde Mart 2015'te Yemen'e açtıkları savaşta bu zamana kadar en az 16  bin sivil ölürken onbinlercesi yaralandı, milyonlarcası evini barkını terketmek zorunda kaldı.

Bu arada işgalci güçlerin Yemen'e muhasarasından dolayı ülke yakıt, gıda ve ilaç sıkıntısı çekiyor. Bu durum ise başta hastane vesair yerlerin  ciddi sıkıntılar çekmesine  sebep oluyor.