Politika Karamollaoğlu: İsrail ve ABD'den dost olmaz!ID:62737
Yayınlanma:
17 Eyl 20

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal hastalıkların Kovid-19 salgını kadar tehlikeli olduğunu dile getirdi...

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye’de yeni bir dönemin mutlaka başlaması gerektiğine vurgu yaparak, “İnsanlarımız artık, kutuplaştıran, kavga ve polemik üreten, gerçek gündemler konuşulmasın diye suni gündemlerle meşgul olan siyaset anlayışından bıkmıştır. Milletimiz artık kendi dertlerine derman olacak, herkesi kucaklayacak, çözüm üretecek bir siyasi anlayışı görmek istiyor; bir çıkış kapısı, bir umut arıyor. Bugün artık her kesimden insanın ortak talebi; ‘Yaşanabilir Türkiye’nin oluşturulmasıdır!” dedi.

“NE YAZIK Kİ BUGÜN BU HASTALIKLARIN HEPSİ MEVCUT”

Sosyal hastalıklar toplumda arttıkça toplumun huzur ve refaha kavuşmasının mümkün olmadığını söyleyen Karamollaoğlu, “Yüzlerce yıl önce sosyolojinin temellerini atan İbn-i Haldun bu hastalıkları şöyle özetliyor: ‘Dayanışma yok olursa, üretim zayıflar ve vergiler artırılırsa, ehliyet ve liyakate önem verilmezse, adaletsizlik yaygınlaşırsa, göç hızlanırsa!.. Felaketi bekle.’ Ne yazık ki, bugün ülkemizde İbn-i Haldun’un üzerinde durduğu bu hastalıkların tamamıyla karşı karşıyayız. Eğer ülkemizin ayağa kalkmasını hakikaten istiyorsak, bu hastalıklardan el birliği ile kurtulmak mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.

“BES PARALARINI LÜTFEN RANTA KURBAN ETMEYİN”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceği” sözlerine değinen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz pandemi süreci ve ekonomik kriz milletimizi her alanda sıkıntılı bir sürece soktu. Ne yazık ki iktidar ise millete destek vermek yerine IBAN atıp destek isteyerek ‘bu problemin üzerinden gelebilirim’ dedi. Şimdi 90 yıllık birikimi mirasyedi evlat gibi elden çıkaran, bu milletin kefen parası olan ihtiyat akçelerini çarçur eden bu iktidar şimdi de BES paralarına göz dikti. Bu karar Türkiye ekonomisinin yarasına merhem olmaz, yarayı daha da kanatır. Şimdiden çok açık bir şekilde uyarmak istiyoruz, BES paralarını lütfen ranta kurban etmeyin.”

KARAMOLLAOĞLU’NDAN 6 MADDELİK REÇETE

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Saadet Partisi’nin Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında Karamollaoğlu, Suriye’de insani yardım çalışması yapan Kızılay aracına yapılan hain terör saldırısında şehit düşen Kızılay personellerine Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başladı.

SİSTEMİN ALTYAPISI YETERSİZ

Koronavirüs sürecinin her alanda etkisinin hissedildiğini söyleyen Karamollaoğlu, 21 Eylül’de ise kademeli olarak yüz yüze eğitim başlayacağı hatırlatarak, “Salgının seyri bu süreçte uzaktan eğitimin daha uzun süre gündemimizde olacağını gösteriyor. Fakat burada şu noktaya dikkat çekmek istiyorum. Özellikle EBA TV üzerinden yapılan eğitimlerle alakalı sistem altyapısı tam oturmadığı için yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Öyle ki bize gelen şikâyetler velilerin sisteme girişte yaşadığı sıkıntılar, sistemin yetersizliğinin çok ciddi boyutlarda olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Özellikle online eğitime ulaşmak için gerekli olan bilgisayarı, tableti, interneti hatta televizyonu olmayan ailelerin durumu en ciddi problem olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık Mart ayından beri pandemi süreci başlamış olmasına rağmen, bu süreçte maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlarımızın bu ihtiyaçlarının karşılanması yönünde iktidarın hiçbir adım atmamış olması hakikaten üzüntü vericidir” ifadelerini kullandı.

TELEKOMÜNİKASYON ŞİRKETLERİ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN!

Koronavirüsle birlikte eğitimde eşitsizliğin arttığına vurgu yapan Karamollaoğlu, uzaktan eğitim için kullanılan teknolojik aletlerin de döviz kurunda yaşanan dalgalanmayla fiyatlarının arttığını belirterek, “Şimdi bu şartlar altında öğrencilerimizin verimli bir eğitim öğretim süreci geçirmesini nasıl bekleriz. Ben burada devlete olduğu kadar, Vodafone, Türkcell ve Türk Telekom’a seslenmek istiyorum; sizler de bu süreçte gelin elinizi taşın altına koyun, gerektiğinde mağdur öğrencilerimize ücretsiz internet alt yapısı sağlamak yolunda verimli bir adım attınız. Burada milyonlarca öğrencimizin yani ülkemizin geleceği söz konusu olduğunu unutmayalım. Umarım eğitimde yaşanan bu olumsuz atmosfer bir an önce çözülür ve öğrencilerimiz ile velilerimiz rahat bir nefes alırlar” diye konuştu.

“BES PARALARINI LÜTFEN RANTA KURBAN ETMEYİN”

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceği” sözlerine değinen Karamollaoğlu, şunları söyledi: “İçinde bulunduğumuz pandemi süreci ve ekonomik kriz milletimizi her alanda sıkıntılı bir sürece soktu. Ne yazık ki iktidar ise millete destek vermek yerine IBAN atıp destek isteyerek ‘bu problemin üzerinden gelebilirim’ dedi. Türkiye’nin ekonomik bunalımını bundan daha iyi anlatacak bir tablo bulmak mümkün değil. Şimdi 90 yıllık birikimi mirasyedi evlat gibi elden çıkaran, bu milletin kefen parası olan ihtiyat akçelerini çarçur eden bu iktidar şimdi de, BES paralarına göz dikti. 154 milyar TL’ye ulaşan BES paralarını Cumhurbaşkanı Erdoğan kredi olarak dağıtılacağı mesajını verdi. Hem de bir müjde olarak. Bu iktidarın ekonomi anlayışı, elde olanı rant uğruna çarçur etmek oldukça hiçbir önlem işe yaramayacağını gördük. Bu karar Türkiye ekonomisinin yarasına merhem olmaz, yarayı daha da kanatır. Şimdiden çok açık bir şekilde uyarmak istiyoruz, BES paralarını lütfen ranta kurban etmeyin.” 

ÜLKENİN AYAĞA KALKMASINI İSTİYORSAK HASTALIKLARDAN KURTULMALIYIZ

Karamollaoğlu, sosyal hastalıkların Kovid-19 salgını kadar tehlikeli olduğunu dile getirerek, sosyal hastalıklar toplumda arttıkça toplumun huzur ve refaha kavuşmasının mümkün olmadığını söyledi. Karamollaoğlu, “Yüzlerce yıl önce sosyolojinin temellerini atan İbn-i Haldun bu hastalıkları şöyle özetliyor; ‘Dayanışma yok olursa, üretim zayıflar ve vergiler artırılırsa, ehliyet ve liyakate önem verilmezse, adaletsizlik yaygınlaşırsa, göç hızlanırsa! Felaketi bekle.’ Ne yazık ki, bugün ülkemizde İbn-i Haldun’un üzerinde durduğu bu hastalıkların tamamıyla karşı karşıyayız. Eğer ülkemizin ayağa kalkmasını hakikaten istiyorsak, bu hastalıklardan el birliği ile kurtulmak mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.

YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Türkiye’de yeni bir dönemin mutlaka başlaması gerektiğine vurgu yapan Karamollaoğlu, “İnsanlarımız artık, kutuplaştıran, kavga ve polemik üreten, gerçek gündemler konuşulmasın diye suni gündemlerle meşgul olan siyaset anlayışından bıkmıştır. Milletimiz artık kendi dertlerine derman olacak, herkesi kucaklayacak, çözüm üretecek bir siyasi anlayışı görmek istiyor; bir çıkış kapısı, bir umut arıyor. Bugün artık her kesimden insanın ortak talebi; ‘Yaşanabilir Türkiye’nin oluşturulmasıdır!  Mademki problemlerimiz belli, o halde çözüm de az çok bellidir. Gelin bunu iktidarı ve muhalefetiyle birlikte ele alalım. 18 yıl iktidarda kalan bir anlayışın artık bu problemleri çözemeyeceği net ve açık bir şekilde görülmüştür. Burada bir güç birliğine ihtiyaç var. Bu noktada Saadet Partisi destek vermeyi önemsemektedir. Muhalefetiyle, iktidarıyla bu problemlerin içinden çıkmalıyız. Yaşanabilir Bir Türkiye’yi hedef almak bu yüzden hepimizin görevi olmalıdır. Hepimiz bu heyecanı duymalı, hepimiz birbirinin fikrinden istifade etmenin yolunu aramalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

ARTIK SİZ DE GERÇEKLERİ GÖRÜN

Karamollaoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “İktidarın ekonomiyle ilgili açıklamalarını gerçekçi buluyor musunuz” sorusuna yanıt veren Karamollaoğlu, “Algı operasyonları ile karşı karşıyayız. İktidarı gerçekçi olmaya davet ediyorum. İşsizlik artıyor mu, azalıyor mu? Millet geçinemiyor. İktidardaki arkadaşlar, alışverişini kendi yapmadığı için pazardaki fiyatlardan haberi yok! Umursamıyorlar da zaten; soğan 3 lira mı olmuş, 33 lira mı olmuş onların umurunda değil. TÜİK’in rakamlarına kimse inanmıyor. Millet, gerçekleri görüyor; artık siz de görün bu gerçekleri. Bugün gelinen noktada verilen koronavirüs rakamları kimseyi tatmin etmiyor. Lütfen; gerçeklerin üstünü örtmeyin, doğruları söyleyin” dedi.

KARAMOLLAOĞLU’NDAN 6 MADDELİK REÇETE

Karamollaoğlu, toplumsal hastalıklara karşı Saadet Partisi’nin reçetesini de açıkladı:

1-Toplumsak dayanışma artırılmalı, milletimiz arasında oluşan kamplaşma ve kutuplaşma hızla ortadan kaldırılmalıdır.

2-Üretime dayalı ekonomiye geçilmeli, üretime dönük olmayan israf kabul edilmeli tüm yatırımlar durdurulmalıdır.

3-Tarımsal üretim bir ülkenin milli güvenlik meselesidir, tarıma gereken destek verilmeli çiftçimiz ayağa kaldırılmalıdır.

4-Devletin her kademesinde ehliyet ve liyakat esas alınmalı, Türkiye bir parti devleti görüntüsünden mutlaka kurtarılmalıdır.

5-Adalet kamil manada tesis edilmeli, büyük adalet saraylarının inşası ile adaletin sağlandığı düşüncesinden vazgeçilmelidir.

6-Göç veren illere güç verilmeli, büyükşehirlerimizde oluşan nüfus yığılması tersine göçle rahatlatılmalıdır.

ÖNCELİĞİMİZ AKILLI DİPLOMASİ OLMALI

Dış politikada yaşanan gelişmeleri değerlendiren Karamollaoğlu, “Doğu Akdeniz meselesi ortada, Türkiye’miz yalnız bırakıldı, kimseden destek alamıyoruz. Dün Oruç Reis Gemimiz bakım ve onarım için limana geri dönmüş bulunuyor, biz elbette dış politikada diplomasi ve diyalogu tercih ederiz. Ama sırf siz iç politika malzemesi yapacaksınız diye 82 Musul 83 Kerkük kafası ile giderseniz, gemiyi limana çekince diyecek söz bulamazsınız. Dış politika; asarım keserimle yürütülemez, bu zihniyet Türkiye’ye zarar verdi. Şam’da Cuma namazı kılacaktınız, abdest bile alamayacak duruma düşersiniz. Önceliğimiz her zaman akıllı bir diplomasi olmalıdır bunun da yolu komşu ülkeler ile geçmişte oluşturduğumuz birliktelikleri güçlendirmekten geçer” dedi. 

İSRAİL VE ABD’DEN DOST OLMAZ

İslam ülkeleri arasında işbirliğinin zayıflamasından en çok İsrail’in faydalandığını aktaran Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn’in İsrail ile yaşadıkları normalleşme süreci ortadadır! Bu gelişme normalleşme olarak takdim edilse de bu durum tamamen anormaldir. İsrail gibi emperyalist hedefleri olan bir Siyonist devletin bu coğrafyada normalleşme gibi bir derdi hiçbir zaman olmamıştır. İslam ülkelerinin şu anki bu üzücü hali yakında bu coğrafyada çok daha büyük sorunlara yol açacaktır.  Arap Baharı ile başlayan ve İslam ülkelerinin dağılması ile sonuçlanan süreçten güç alan tek ülke İsrail pervasızca hedeflerine doğru yürümektedir. Unutulmamalıdır ki kurulmak istenen BOP, aslında Büyük İsrail’in bir adımından ibarettir. Çok açık söylüyorum; bu bölgede bulanan ülkelere İsrail ve Amerika’dan dost olmaz. Küresel emperyalizme ve Siyonizm’e karşı mücadele etmek hepimizin görevidir.”