Suriye Trump'ın açıklaması ABD'nin haydut devlet olduğunu gösterdiID:62746
Yayınlanma:
17 Eyl 20

Trump'ın ‘Esad'a suikast emri vermek istedim, Savunma Bakanı Mattis buna karşı çıktı’ açıklaması üzerine Suriye Dışişleri Bakanlığı, ‘Bu açıklama ABD’nin haydut ve kanun dışı devlet olduğunu, terör örgütü yöntemlerini takip ettiğini göstermektedir’ dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, katıldığı televizyon programında, 2017 yılında Suriye’ye kimyasal silah kullanıldı bahanesiyle gerçekleştirdikleri füze saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yönelik suikast emri vermek istediğini fakat ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in buna karşı çıktığını ifade etmişti. Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan Trump’ın açıklamalarına tepki geldi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın yayımladığı Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD'ye 'haydut devlet' denildi.

"ABD Yönetimi'nin Başkanı'nın Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın hedef alınmasına ilişkin açıklamaları, Amerikan yönetiminin pervasız siyasi düşünce ve davranışının düştüğü seviyeyi açıkça gösteriyor" diyen Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetimlerinin 'hedeflerine ulaşmak için suçu görev edinen bir haydutlar sisteminden başka bir şey olmadığını' dile getirdi.

Açıklmada "Trump’ın böyle bir adımı kabul etmesi, ABD yönetiminin haydut ve kanundışı bir devlet olduğunu teyit etmektedir" denilerek şöyle devam edildi:

"ABD yönetiminin bölgedeki çıkarlarını elde etmek için herhangi bir yasal, insani veya ahlaki kuralı dikkate almadan cinayet ve tasfiyeye başvurarak terör örgütleriyle aynı yöntemleri takip ettiğini göstermektedir."