Afrika G. Afrika: Amerika'nın iddiaları çok tuhafID:62815
Yayınlanma:
18 Eyl 20

Güney Afrika dışişleri bakanı, İran'ın Amerika elçisine terör saldırı düzenleyeceğine dair bir Amerika medya kuruluşunun iddialarını reddetti.

Fars Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Naldi Pandor dün SABC haber sitesine verdiği özel mülakatta, bir Amerikan medya kuruluşunun  İran'ın bu ülkede Amerika elçisine terör saldırı düzenleyeceği iddiasını reddederek, bunun "çok tuhaf" olduğunu belirtti.

POLITICO sitesi Amerika istihbarat raporları ve hükümete yakın çevrelere dayandırdığı haberinde İran'ın Amerika'nın G. Afrika büyükelçisi  Lana Marks'a terör saldırısı düzenlemek istediğini iddia etti.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade Pazartesi günü Amerika medyasında bu bağlamda yayınlanan güdümlü ve garezli suçlamaları reddetti.

Hatibzade Amerikalı yetkililerin boş ve mükerrer yöntemlerle uluslararası alanda İran'a karşı ortam oluşturmaktan vazgeçmelerini tavsiye ederek, İran'ın uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak uluslararası diplomatik gelenek ve ilkelere her zaman bağlı olduğunu ispatladığını ifade etti.