ABD Trump'tan Zırvalamaya Devam: " Bir Hafta İçerisinde Tahran ile Anlaşacağız. "ID:62850
Yayınlanma:
18 Eyl 20

Amerika başkanı Donald Trump Perşembe günü bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti ile anlaşma yönündeki kuruntularını açıklayıp şöyle dedi:" Tekrar Amerika başkanı seçilirsem Tahran ile bir hafta içerisinde anlaşacağım. "

İran'ın Genç Muhabirleri Kulübü  YJC'nin raporuna göre Trump komik açıklamalarının devamında İran'ın yüzde 27 kadar gayrı safi yurtiçi milli hasıla konusunda açık yaşadığını iddia ederek şöyle dedi:"  Tahran büyük bir ihtimalle Washington ile anlaşmaya varacaktır. "

Trump ve hükümetinin üst düzey makamları   sürekli  İran ile müzakerelerin başlayacağından dem vuruyorlar. Ancak Washington 2018'den beri  yasa dışı bir şekilde  yıllarca sağlanması için müzakere yapılan BERCAM nükleer anlaşmasından çıktı  ve nükleer yaptırımların geri getirilmesini istedi. 

Trump'ın bu girişimi ise  iç ve dış arenada ciddi eleştirilere ve kınamalara yol açtı. 

Amerika başkanı  bu sürecin devamında  Tahran'a meydan okuyarak   İran'ın  Amerika'nın terör eylemi sayılan Kudüs Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani'ye yönelik suikast girişimine misillemede bulunması durumunda   Washington'un  yanıtının bin kat daha beter olacağını iddia etmişti. 

Korgeneral Kasım Süleymani ve beraberindeki bazı arkadaşları   3 Ocak 2020 tarihinde  saldırgan terörist Amerikan güçlerinin hava saldırısında   Bağdat havalimanı yakınında şehit düşmüşlerdi. 

 Korgeneral Kasım Süleymani Irak hükümetinin davetiyle Irak'a gitmişti.  Kasım Süleymani IŞİD gibi  tekfirci ve terörist gruplar ile mücadeledeki belirgin isimlerdendi.