İran Garibabadi: Siyonist rejimin nükleer silahları dünya güvenliği için bir tehdittirID:62890
Yayınlanma:
19 Eyl 20

İran’ın Viyana’da bulunan uluslararası kurumlar nezdindeki daimi temsilcisi Kazım Garibabadi, Siyonist rejimin nükleer silahlarının bölge ve dünya istikrar ve güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Nükleer Silahlardan Arındırılmış Batı Asya (Ortadoğu) toplantısında konuşan Garibabadi, NPT anlaşmasının ortaya atılmasının 50. Yılına girildiğini belirterek, NPT’nin dünya tarafından kabul edilmekten uzak olmasının üzücü olduğunu söyledi.

Garibabadi, NPT dışındaki bazılarının anlaşmayı kabul etmelerini Özel Bir Ortam olması şartına bağladıklarını ve diğer bazılarının da nükleer sahibi ülkelerin tehdidinden dolayı bunu yapmadıklarını söyledi.

Garibabadi, Suudi Arabistan'ın gizli nükleer faaliyetler içinde olduğunu da belirterek bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

2015 yılında sadece 3 ülkenin itirazı sonucunda NPT ile ilgili değişimin mümkün olmadığını ifade eden Garibabadi, 2021 yılındaki bu yönde yapılacak çalışmanın uluslararası düzeyde silahların kontrolü ve silahsızlanmasının hangi durumda olduğu için bir mihenk taşı olacağını söyledi.

Siyonist rejim İsrail'in nükleer tesislerinin denetlenmemesi ve bu rejimin nükleer faaliyetlerinin denetime tabi olmamasının tehlikeli bir durum olduğunu ifade eden Garibabadi, Siyonist rejimin haricinde tüm bölge ülkelerinin NPT üyesi olduğunu ve bu durumun tüm bölge ve dünya için ciddi bir tehdit olduğunu söyledi.

Garibabadi, Siyonist rejimin NPT’yi ve denetimlerini kayıtsız şartsız kabul etmesinin ve tüm denetimlere boyun eğmesinin Batı Asya (Ortadoğu) bölgesindeki nükleer krize son vermek için gerekli adımlar olduğunu söyledi.