Filistin İsrailli milyarder Suudi Arabistan ve BAE'nin ortak düşmanını açıkladıID:62962
Yayınlanma:
20 Eyl 20

İşgalci İsrail ve BAE'nin normalleşme anlaşmasında büyük rolü bulunduğu iddia edilen İsrailli milyarder Haim Span, Suudi Arabistan ve BAE'nin ortak düşmanını açıkladı.

Normalleşme anlaşmasında büyük rolü bulunduğu ileri sürülen İsrailli iş insanı ve milyarder Haim Span, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid’i birleştiren konunun ‘İran düşmanlığı’ olduğunu söyledi.

İsrailli milyarder, aralarında Mısır'ın darbeci generali Abdülfettah el-Sisi ve Abu Dabi'nin Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'in de bulunduğu Arap liderlerle özel bağlarını açıkladı.

Yediot Aharonot gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet eden İsrailli milyarder Haim Span'ın bazı görüşmeleriyle ilgili ilginç ayrıntılar yayınlayarak, Siyonist İsrail, BAE ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşmasının perde arkasında büyük rol oynayan en önemli isimlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Span, gazeteye verdiği röportajda, eski istihbarat şefi Halid Fevzi'nin kendisini Mısır'ı ziyarete davet eden düzenlemesi kapsamında Devlet Başkanı Sisi ile iki yıl önce tanıştığını kaydetti. Mısırlı liderle "güzel bir görüşme" yaptığını söyledi.

İsrailli iş insanı Haim Span, BAE ile normalleşme anlaşmasının imza törenine katılımının Washington Büyükelçisi Yusuf El-Otaiba ve ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı ve damadı Jared Kushner'ın davetiyle geldiğine dikkat çekti. İsrail ile BAE arasında uzun yıllar güçlü ilişkiler olduğunu bildiren Haim Span, Yousef Al Otaiba ile aralarında dostluk bağı oluştuğunu söyledi.

"ARTIK GİZLİ DEĞİL ALENEN"

Span, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid ile de uluslararası bir yarışmaya katılmaya davet edildikten sonra yaklaşık bir buçuk yıl önce Dubai'de görüştüğünü belirtti. Span, Zayid ile yaptığı görüşmenin detayları hakkında şunları söyledi: "O zamanlar, gizlice yapmakta olduğumuz birçok şeyi şimdi alenen yapmayı kabul ettik."

İsrailli milyarder Span, Suudi Arabistan'ın eski Washington büyükelçisi Halid bin Selman ve kardeşi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile de güçlü bir ilişkisi ve dostluğu olduğunu söyledi.