Ortadoğu Iraklı milletvekili: İsrail’le normalleşme Arap Baharı'ndan bu yana başlatıldıID:62970
Yayınlanma:
20 Eyl 20

Iraklı parlamenter Riyad el-Mes’udi, İsrail ile normalleşme projesinin 2011'deki “Arap Baharı” denilen dönemden beri başlatıldığını belirterek, bu projenin Türkiye, İran, Irak, Suriye, Yemen, Ürdün ve Lübnan'dan başlayarak bölgesel düzeyde büyük çatışmalara neden olacağını söyledi.

Irak Meclisi’ndeki Sairun İttifakı milletvekili Riyad el-Mes’udi, İsrail ile normalleşme projesinin 2011'deki “Arap Baharı” denilen dönemden beri başlatıldığını, ancak Trump'ın görev süresinin normalleşme için mekansal, zamansal ve psikolojik zemini hazırladığını belirtti.

El-Mes’udi, el-Malume’ye yaptığı açıklamada, "İsrail ile normalleşme ilanının birden çok aşamada gerçekleştiğini, ancak en çok görevin, mevcut ABD Başkanı Donald Trump'ın iktidarı döneminde yürütüldüğünü" söyledi.

Iraklı milletvekili, “İsrail'le normalleşme için mekansal, zamansal ve psikolojik zemini hazırladığı için, Yüzyılın Anlaşması’nı içeren yeni Ortadoğu haritasının uygulanmasında Trump'ın oynadığı rol en önemli aşamaydı. " dedi.

El-Mes’udi, İsrail ile normalleşmenin Türkiye, İran, Irak, Suriye, Yemen, Ürdün ve Lübnan'dan başlayarak bölgesel düzeyde büyük çatışmalara neden olacağını da öne sürdü. Iraklı milletvekili, 2011 yılında başlatılan Arap Baharı adlı projeden bu yana çok büyük yankı uyandıracak olan bu sürecin amacının, ABD ve İsrail'in Orta Doğu üzerindeki egemenliği için, çeşitli bahanelerle bölgedeki sınırları ve devlet egemenliğini ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.