Politika HDP: Uyarıyoruz, bu insanlık dışı işkence ve suç pratiklerinizin altında kalırsınızID:63037
Yayınlanma:
21 Eyl 20

HDP MYK'sı, Van'da Osman Şiban ve Servet Turgut’un askerler tarafından helikopterden atılmalarına tepki göstererek, 'Bu insanlık dışı işkence ve suç pratiklerinizin altında kalırsınız' dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Van’ın Çatak ilçesinde Osman Şiban ve Servet Turgut’un askerler tarafından helikopterden atılmalarının hastane raporuyla belgelenmesine ilişkin açıklama yaptı. “Uyarıyoruz; bu insanlık dışı işkence ve suç pratiklerinizin altında kalırsınız” başlıklı açıklamada, "Hemen herkesi tehdit eden, herkesle mafya, çete diliyle konuşan iktidar temsilcileri, ülkeye 90’lı yılları aratmayan bir suç rejimi dayatıyor" denildi.
 
Ağırlıklı olarak Kürt coğrafyasında olmak üzere hemen her gün Türkiye’nin farklı bölgelerinden kaçırma, ırkçı saldırı, cinayet, işkence haberlerin geldiği vurgulanan açıklamada, “Milletvekillerini, Anayasa Mahkemesini, TTB’yi tehdit edenler ve kendileri dışında herkesi düşman hedefi olarak gören ve gösterenler; işledikleri suçları saklama gereği dahi duymuyor. Aksine, yaptıkları işkenceleri, saldırıları görünür kılıyor ve toplumu korkutmak için bir araç olarak kullanıyorlar” diye belirtildi.
 
‘SESSİZLİK SUÇUN İTİRAFI VE KABULÜDÜR’
 
Açıklamada, “11 Eylül günü Van'ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından tarlalarında çalışırlarken gözaltına alınan ve 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan 8 çocuk babası Osman Şiban (50) ve 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) helikopterden atıldıkları hastane raporu ile apaçık belgelendi. Tek başına bu belge bile, kurumsallaştırılmak istenen işkence yönetiminin her türlü meşru ve evrensel hukuk karşısında yargılanması için yeterlidir. Ancak olayın üzerinden 10 gün geçmiş olmasına rağmen ne hükümet ne de yerel sorumlular tek bir açıklama yapmadı. Eğer bu suçlar doğrudan hükümetin talimatıyla gerçekleşmiyorsa, bu konuda hükümet derhal açıklama yapmalıdır. Aksi halde bu sessizlik, suçun itirafı ve kabulü olarak tarihe geçecektir” ifadelerine yer verildi.
 
‘ÖZGÜRLÜK ARAYANLARI HİÇBİR KATLİAM DURDURAMAYACAK’
 
Yaşanan suçların 1990’lı yıllarda Kürtlere yönelik işlenen her türlü insanlık dışı suçun devamı olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Bu ahlaksızlığa, işkencelere, düşmanlığa imza atan zavallıları uyarıyoruz; karşınızda saldırılarınızdan korkacak, özgürlük ve eşitlik taleplerinden geri adım atacak bir halk yok. Kürt halkını, özgürlük arayanları hiçbir katliam, hiçbir darbe durduramadı. Onların kötü birer taklidi olan sizin uygulamalarınız da durduramayacak. Sizse işkence ve suç pratiklerinizin altında kalacaksınız.
 
Bizler, saldırıya uğrayan köylülere şifalar diliyoruz. Yapılan bu insanlık dışı suçların tek tek hesabını sormayı görev biliyoruz. Bu saldırganlığı durdurmanın tek yolunun barış ve özgürlük mücadelesine sahip çıkmak olduğunun da bilincindeyiz. Mücadelemizi tüm Türkiye halklarıyla birlikte bu bilinçle sürdüreceğiz.”

(MA)