İran Reisi: Avrupalılar nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmeliID:63064
Yayınlanma:
22 Eyl 20

İran yargı kurumu başkanı İbrahim Reisi, ABD'nin nükleer anlaşma dahil uluslararası taahhütlerini yerine getirmeme tutumuna atıfta bulunarak, Avrupalıların nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerine uymaları gerektiğini söyledi.

Seyyid İbrahim Reisi Pazartesi günü Yargı Yetkilileri Yüksek Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, "Amerikalıların önceki anlaşmalar karşısındaki davranışı uluslararası hukukun ve antlaşmalar hukukunun ağır bir ihlalidir." dedi.

Reisi, Avrupalıların nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerini getirmeleri gerektiğini belirterek  bildiriler yayınlama ve açıklamalar yapmanın tek başına yeterli olmadığını  söyledi.

İran yargı kurumu başkanı ayrıca BAE ve Bahreyn'in Siyonist rejim İsrail ile ilişkileri normalleştirme girişimine de işaretle, bölgede kendi kendini ilan eden ülkelerin Siyonist rejimle ilişkileri normalleştirme eyleminin bir aşağılama gösterisi olduğunu ekledi.

Bilindiği gibi, BAE ve Bahreyn'in Siyonist rejimle ilişkilerini normalleştirme girişimi İslam dünyasında büyük tepkiye neden oldu.