Politika Kılıçdaroğlu'ndan 'Berberoğlu' kararına tepki: AYM kararına uymamak kaosa zemin hazırlarID:64449
Yayınlanma:
13 Eki 20

"Alt mahkeme 'AYM kararına uymayacağım' diyorsa orada bir sorun var"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermesine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu TBMM'de yaptığı açıklamada, "Alt mahkeme AYM kararına uymayacağım diyorsa orada bir sorun var. AYM kararına uymamak kaosa zemin hazırlar" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Adalet dediğimiz kavram dünyanın en soylu kararıdır. Bütün peygamberler adalet için gelmiştir. İnsanlığın temeli de devletin dini ve temeli de adalettir.  Adaletsizlik herhangi bir kişiye ırkı, cinsiyet, dini ne olursa olsun bir kişi adaletsizlikle karşı karşıya kaldığı zaman ona tepki göstermek de vicdanında adalet terazisi olan bizim görevimizdir. Böyle baktığımız zaman parlamentoya saygınlık kazandırmış oluruz." diye konuştu. 

"Bu Anayasa hepimizi bağlar"
Kılıçdaroğlu, "Saygın parlamento adaleti sağlayan bir parlamentodur. Adaleti nasıl sağlayacağız? Adaletin kuralları vardır. O kurallara herkes uyduğu takdirde adalet de gerçekleşmiş olur.  Bizim ülkemizin bir Anayasası var. Bu Anayasa hepimizi bağlar. Bir şekliyle Anayasa’nın gereklerini yerine getirmek zorundayız.  Aksi halde biz hukuk devleti olamayız. Zaman zaman kanunlar çıkarıyoruz, Anayasa Mahkemesi’ne gidiyoruz. AYM iptal ediyor. AYM’nin öngördüğü kurala milletvekilleri olarak uyuyoruz. Biz gücümüzü, meşruiyetimizi milletten alıyoruz. Vatandaş bize oy veriyor biz öyle geliyoruz. Bizi kim denetliyor, AYM. AYM’nin kurallarına uyuyoruz. Aksi halde hukuk devleti olamayız." ifadesini kullandı. 

"Alt mahkeme 'AYM kararına uymayacağım' diyorsa orada bir sorun var"
Kılıçdaroğlu, "Bir alt mahkeme 'Ben AYM’nin kararına uymayacağı'  diyor. Üst mahkemenin kararı bu Anayasa’ya göre 'Ben bu karara uymayacağım' diyorsa alt mahkeme orada bir sorunumuz var. Bir çürüme var. Bu çürümeye hepimizin müdahale etmesi gerek.  Farklı düşünebiliriz bir ortak paydamız var. Bu Anayasa referanduma gitti, oylandı, kabul edildi. Beni bağlıyor, parlamentoyu, AYM’yi bağlıyor ama bir mahkeme 'Hayır, AYM kararına uymayacağım' diyor. Tuz kokar arkadaşlar. O zaman vatandaş da 'Ben de vergi vermiyorum' der.  Bir kaosa zemin hazırlanır. Kaosa zemin hazırlamamamız gerekiyor. Kavga değil adalet alanıdır." düşüncesini dile getirdi. 

Kılıçdaroğlu, "Hepimize düşen sorumluluk var. Bir vatanda yaşıyoruz.  Bu kürsü halkın kürsüsü. Yeri zamanı geldiğinde bu yasaya hepimiz uyuyoruz.  Olması gereken kuralları hep birlikte uygulamak zorundayız. Niye balığı baştan kokutuyoruz?  Yasama organının çıkardığı bir yasayı yargı uygulamam diyemeyiz. Adaleti dağıtacak mahkeme adalet dağıtmıyorsa orada bir sorunumuz var demektir. Peki kime gideceğiz o zaman? Benim milletvekili arkadaşlarımdan istihdamımdır, eleştirsek de kendi anayasamıza sahip çıkalım." görüşünü savundu.

Kılıçdaroğlu, "Bir üst mahkemenin kararını bile bile, Anayasa’nın bu açık hükümlerine rağmen ben uygulamayacağım derse orada tuz kokmuş demektir.  Hepimizin oturup vicdan sorgulaması yapmamız gerekir.  Halkın seçtiğini illa ben hapse atacağım’ Atabilirsiniz. O zaman biz neden millete gidiyoruz ki? Dolayısıyla her birimize düşen temel hedefler vardır. Adalet denilen kavramı yüceltmek zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.