Suriye Suriye: Avrupa Konseyi bildirisi itibarsızID:64510
Yayınlanma:
15 Eki 20

Suriye, Avrupa Konseyi’nin bazı Suriyeli kurum ve kişilere kimyasal silah geliştirme ve kullanma bahanesiyle uyguladığı yaptırımların bir yıl daha uzatılmasını şiddetle kınayıp bunun ikiyüzlülük ve yanlış bilgilendirmeye dayandığını ve Suriye karşıtı kampanyanın devamı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak SANA’ya bulunduğu açıklamada; "Suriye Cumhuriyeti’nin, Avrupa Konseyi tarafından 12 Ağustos tarihinde bazı Suriyeli kurum ve kişilere kimyasal silah geliştirme ve kullanma bahanesiyle uyguladığı yaptırımların bir yıl daha uzatılmasıyla ilgili yayınladığı bildiri en şiddetli ifadelerle kınadığı" ifade edildi.

Bildirinin iki yüzlülük ve yanlış bilgilendirmeye dayandığı ifade edilirken Suriye karşıtı kampanyanın devamı niteliği taşıdığı vurgulandı.

Söz konusu kaynak; bunun, Suriye savaşının başlangıcından bu yana Avrupa Konseyi’nin Suriye’ye karşı yalanlarını yayılmayı devam etmek için Suriye kimyasal dosyasının bahanesinin kullanma kapsamında geldiğini ifade etti.

Kaynak açıklamasının sonunda; Suriye’nin kimyasal silahların kullanımının etik olmadığını ve herhangi bir yerde, hiçbir koşulda ve kimseye karşı kullanmasını kınadığını defalarca teyit ettiğini belirterek, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ile olan yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve herhangi bir kimyasal silaha sahip olmadığını vurguladı.