Suriye / Ateş Hattı 'Türkiye Barış Pınarı Harekatı'na devam etmeli'ID:64591
Yayınlanma:
16 Eki 20

Suriyeli muhalifler, Barış Pınarı Harekatı'nın yıldönümünde, Türkiye'ye Esed rejimine karşı operasyonlara devam etme çağrısı yaptı.

Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalifler Barış Pınarı Harekatı'nın kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini savundu.

Mutasım Tugayı Siyasi Büro Başkanı Mustafa Secri tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin ara verdiği Barış Pınarı Harekatına devam etmesi gerektiği ifade edildi. Secri, Barış Pınarı'ndan kontrol altına alınan bölgelerin PKK'nın Suriye yapılanması YPG tarafından çevrelenmiş olduğunu ifade etti.

Secri, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ile sınır hattı olan bölgenin tamamının YPG güçlerinden geri alınmasının gerekli olduğunu söyledi.

Türkiye tarafından 9 Ekim 2019'da başlatılan Barış Pınarı Harekatında, Suriye'nin YPG kontrolünde bulunan Resulayn ve Tel Abyad örgütten geri alınmış ve Türkiye'nin desteklediği muhalif güçler bu bölgelerde kontrol sağlamıştı.

Askeri harekatın üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Soçi Mutabakatı Rusya tarafından tam olarak uygulanabilmiş değil. 

Mutabakatla birlikte Barış Pınarı Harekatı durdurulmuş, ancak sonraki süreçte Rusya'nın YPG güçleriyle farklı bir ilişki boyutuna geçtiği, örgütü açıktan desteklemeye başladığı ifade edilmişti.