Suriye AB'nin Suriye'ye karşı eylemleri devam ediyorID:64674
Yayınlanma:
17 Eki 20

AB, Beyaz Saray'ın teröristlere destek siyasetine paralel olarak yayınlaığı bildiride Suriyeli makamlardan 7'sine yaptırım kararı aldı.

İRNA'nın bildirdiğine göre AB dün yayınladığı bildiride Suriyeli üst düzey makamlarından 7'sine yaptırım kararı alındığına işaretle, yeni yaptırımların mal varlıklarının dondurulması ve üye ülkelere yolculukları kapsadığı, böylece yaptırım uygulanan Suriyeli yetkili sayısının 289'a ulaştığını duyurdu.
Bildiride yaptırımların ayrıca Suriye savaşından kar sağlayan ticari firmalar ve finans aktivistleri de hedef alındığı belirtildi.
Bildirinin sonunda AB'nin Suriye'de Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı ayrıca 2012 Cenevre oturumu bildirisi uyarınca Suriye'de çatışan taraflar arasında kalıcı ve siyasi çözümün bulunması için sorumlu olduğu ifade edildi.
AB Suriye'ye karşı 9 yıldan beri uyguladığı yaptırımları uzatıyor. Yaptırımlar Suriye petrolü, bu ülkede yatırım ve Merkez Bankası mal varlıklarına el konulmasını kapsıyor.
Suriye yönetimi söz konusu yaptırımları kınarken, bunların AB'inin karar almada bağımsız olmaması ve Amerika siyasetlerini alçakça izlemesi olduğunu belirtti.
Yaptırımlar Suriye ordusunun Amerika'nın desteğindeki terörist grupların yenilgisinde önemli başarılara ulaştığı bir dönemde uygulanıyor./